Nauka
Zaskakujące odkrycie. Naukowcy ogłosili nowe fakty o czarnych dziurach
10 września 2024
Czy potrafisz wyobrazić sobie, że widzisz rzeczy w swoim umyśle? Czy słyszysz wewnętrzny głos, gdy myślisz lub czytasz? Pisarka Loren Bouyer nie jest w stanie doświadczyć żadnej z tych rzeczy. Jakie to uczucie żyć bez wewnętrznego monologu i kompletnego braku wyobraźni?
Loren nie potrafi wyobrazić sobie ani wrażeń dźwiękowych, ani wizualnych, ani usłyszeć wewnętrznego głosu podczas czytania. Jej stan opisywany jest jako „głęboka afantazja”.
Afantazja jest często nazywana „ślepotą umysłu”. Osoby dotknięte tą przypadłością zwykle nie posiadają również innych doświadczeń związanych z wyobraźnią. Zapytane, jak to jest być afantastą, często odpowiadają, używając analogii.
Większość ludzi doświadcza wewnętrznego głosu podczas myślenia. Nasz wewnętrzny głos zwraca się do nas zazwyczaj w jednym języku. Jednak łatwo wyobrazić sobie, jak to jest słyszeć wewnętrzny głos mówiący w wielu różnych językach. Podobnie nasze myśli mogą być różnorodne: od wewnętrznych doznań wizualnych i dźwiękowych, po wyobrażone odczucia dotyku czy zapachu.
Nasze umysły są również różne. Na przykład niektóre osoby są w stanie wyobrazić sobie konkretne dźwięki, inne z kolei kształty i kolory. Loren, o której wspomniano, nie jest w stanie wyobrazić sobie żadnej z tych rzeczy, jednak jest zdolna do wyobrażenia sobie dotyku. Jej myśli tworzą pewnego rodzaju zestaw „wewnętrznych języków”. Tymczasem niektórzy cierpiący na afantazję zgłaszają, że nie mają żadnych doświadczeń związanych z wyobraźnią.
Loren może wyobrażać sobie odczucia dotykowe, ale wymaga to od niej wysiłku; proces ten nie jest automatyczny. Większość ludzi może wstępnie usłyszeć swoją mowę w umyśle, zanim ją wypowie, choć nie zawsze tak się dzieje. Ludzie mogą angażować się w rozmowę, nie słysząc wcześniej siebie.
Polecamy: Czym jest monolog wewnętrzny i dlaczego filozofia zaczęła się nim interesować dopiero teraz?
Dla Loren większość myśli przebiega podobnie. Pisze bez wcześniejszego doświadczenia treści, które zamierza przekazać. Czasami przerywa, zdając sobie sprawę, że nie jest gotowa napisać więcej, i wraca, gdy czuje się na siłach.
Większość operacji naszego mózgu jest podświadoma. Na przykład, chociaż nie jest to zalecane, wiele osób doświadczyło sytuacji, w której prowadząc samochód w stanie rozproszenia, nagle zdają sobie sprawę, że kierują się do domu lub biura zamiast do zamierzonego celu. Zjawisko to nazywane jest „jazdą na pamięć”. Loren uważa, że większość jej myśli funkcjonuje podobnie.
Niektórzy chorzy na afantazję zgłaszają sporadyczne, mimowolne wyobrażenia odczuć, które często są związane z nieprzyjemnymi doświadczeniami z przeszłości. Zdrowe osoby zazwyczaj nie doświadczają dobrowolnych ani mimowolnych wyobrażeń wizualnych na jawie.
Osoby z afantazją mogą odczuwać frustrację, gdy próbują wyjaśnić swoje doświadczenia innym. Niektórzy badacze tego schorzenia sugerują, że chorzy mogą wyobrazić sobie pewne rzeczy, ale nie potrafią ich opisać. Jest to trochę jak ze snem: zazwyczaj śnimy mimowolnie i nie zawsze jesteśmy w stanie opisać tego, co nam się przyśniło.
Naukowcy uważają, że afantazja występuje, gdy przednia część mózgu nie pobudza odpowiednio regionów znajdujących się w tylnej części. Takie sprzężenie zwrotne jest niezbędne, aby ludzie mogli doświadczać wyobrażeń.
Wydaje się, że Loren ma formę afantazji, która nie została jeszcze dokładnie opisana. Nieudane sprzężenie zwrotne w jej mózgu zdaje się skutkować nietypowymi doświadczeniami rzeczywistych bodźców wzrokowych. W efekcie nie jest w stanie zobaczyć na przykład sześcianu na rysunku ani wielu innych typowych doświadczeń związanych z bodźcami wizualnymi.
Brak wyobraźni i możliwości prowadzenia wewnętrznego monologu pokazuje prawdziwą siłę ludzkiego umysłu. Ludzka fantazja umożliwia nam tworzenie kompletnie abstrakcyjnych koncepcji, od wynalazków, przez kulturę, aż po naukę. Być może zrozumienie afantazji jako schorzenia pozwoli nam lepiej zrozumieć, jak funkcjonują nasze mózgi.
To może Cię również zainteresować: