Nauka
Nadchodzi kosmiczny spektakl. Wybuch gwiazdy nowej oświetli noc
17 kwietnia 2025
W Unii Europejskiej w wypadkach drogowych zginęło 20 653 osób tylko w 2022 roku. Bezpieczeństwo na drogach wciąż stanowi poważne wyzwanie, ponieważ liczba ofiar pozostaje wysoka. Aby temu zaradzić, władze Rygi postanowiły wykorzystać sztuczną inteligencję do poprawy bezpieczeństwa na ulicach. Jak ma działać AI w szeregach policji?
Ryga, stolica Łotwy, współpracuje z firmą LMT, aby wdrożyć nowoczesne systemy monitorowania ruchu drogowego. W 26 lokalizacjach miasta zamontowano urządzenia połączone ze sztuczną inteligencją. Ich zadanie to rejestrowanie wykroczeń, takich jak przejazd na czerwonym świetle, nielegalne korzystanie z buspasa, blokowanie skrzyżowań czy ignorowanie sygnalizacji świetlnej. AI w policji już działa, a miasto liczy na znaczną poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu.
Latvijas Mobilais Telefons (LMT) to łotewski operator telefonii komórkowej z siedzibą w Rydze. Firma, założona 2 stycznia 1992 roku, była pierwszym tego typu przedsiębiorstwem na Łotwie. Początkowo oferowała usługi w systemie NMT, a od 1995 roku również w standardzie GSM.
Kilka miast na Łotwie oraz austriacki Graz już korzystają z systemów LMT. Urządzenia łączą kamery o wysokiej rozdzielczości ze sztuczną inteligencją, co umożliwia szybkie wykrywanie naruszeń przepisów drogowych. Dane są przetwarzane lokalnie i przesyłane do serwerów przez sieć komórkową, gdzie podlegają dalszej analizie.
„Głównym celem urządzeń monitorujących ruch drogowy jest poprawa bezpieczeństwa, dlatego instalujemy je na skrzyżowaniach o dużym natężeniu ruchu i wysokim ryzyku niebezpiecznych manewrów. Mamy nadzieję, że rozwiązanie LMT pomoże nam znacząco poprawić kulturę jazdy i zmniejszyć liczbę wypadków drogowych w Rydze” – powiedział Juris Lūkass, szef policji miejskiej w Rydze.
Czym się to różni od obecnych systemów radarów i kamer? Przede wszystkim czasem reakcji. Sztuczna inteligencja pozwala w czasie rzeczywistym ukarać pirata drogowego, a nie na przykład dopiero po 3 miesiącach od wykroczenia. Kolejna przewaga polega na możliwości wyłapywania przez AI wielu różnych wykroczeń, podczas gdy obecne systemy są skupione przeważnie na jednym przewinieniu – przekroczeniu prędkości lub przejechaniu na czerwonym świetle.
Nowe systemy monitoringu w Rydze wykorzystują sztuczną inteligencję do rozpoznawania obiektów i śledzenia ich ruchu. Dodatkowo identyfikują tablice rejestracyjne oraz analizują sygnalizację świetlną. Jeśli AI w policji wykryje wykroczenie, natychmiast przekazuje dane do miejskich służb drogowych, które decydują o ewentualnym mandacie.Holistic Talk: konferencja o ideach, wartościach oraz AI
Dzięki tej technologii system działa w oparciu o istniejącą sieć komórkową, co eliminuje potrzebę budowy kosztownej infrastruktury. LMT zapewnia, że instalacja urządzeń zajmuje zaledwie kilka godzin i wymaga jedynie podłączenia do źródła zasilania. Takie podejście pozwala miastom wdrażać nowoczesne rozwiązania bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych.
„Po wdrożeniu naszego rozwiązania w kilku miastach na Łotwie i w Austrii zauważyliśmy, że inteligentne monitorowanie ruchu znacząco poprawia bezpieczeństwo i edukację kierowców. Stopniowo zmienia też nawyki użytkowników dróg, podnosząc ogólną kulturę jazdy” – powiedział Juris Binde, prezes LMT, cytowany przez portal SmartCitiesWorld.
Szukasz treści, które naprawdę dają do myślenia? Sięgnij po kwartalnik Holistic News!
Sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu ruchem ulicznym na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zaawansowanym algorytmom systemy SI analizują dane z kamer monitoringu, systemów GPS i czujników ruchu. Na tej podstawie prognozują i optymalizują przepływ pojazdów.W efekcie możliwe jest zmniejszenie korków, skrócenie czasu podróży i ograniczenie emisji CO₂.
W USA miasta takie jak Nowy Jork podejmują pionierskie kroki w regulacji i wdrażaniu tej technologii. AI w policji stała się tam przedmiotem pierwszych regulacji, obejmujących sektor transportu i rynek pracy. Te działania mogą wyznaczyć kierunek dla innych metropolii, które planują wdrażanie sztucznej inteligencji w infrastrukturze miejskiej.