Prawda i Dobro
Inwazja Marsjan wywołała panikę w USA. Tak steruje się emocjami
30 października 2024
Statyny, leki stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu, mogą spowalniać postęp choroby Alzheimera u wybranej grupy pacjentów. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez szwedzki uniwersytet medyczny Karolinska Institutet, opublikowanych w Alzheimer Research and Therapy.
Choroba Alzheimera, która jest poważnym schorzeniem neurodegeneracyjnym dotykającym miliony osób na całym świecie, może znaleźć nieoczekiwane wsparcie w postaci statyn. Wyniki przeprowadzonego badania sugerują, że stosowanie tych leków może pomagać w spowolnieniu pogarszania się sprawności umysłowej. Choć odkrycie to wydaje się obiecujące, naukowcy zalecają ostrożność i traktują je jako wstęp do dalszych analiz. Należy podkreślić, że samodzielne stosowanie statyn, bez konsultacji z lekarzem, jest zdecydowanie niewskazane.
Badanie wykonane przez Karolinska Institutet, opublikowane w Alzheimer Research and Therapy, wskazuje na możliwość spowalniania rozwoju choroby Alzheimera u niektórych pacjentów dzięki statynom. Choć wyniki są zachęcające, badacze podkreślają konieczność ostrożnego podejścia i uznają to badanie za początek dalszych prac.
Analiza ujawnia związek między stosowaniem statyn a przebiegiem Alzheimera. U pacjentów z tą chorobą przyjmujących statyny zauważono wolniejsze pogorszenie funkcji poznawczych w porównaniu do osób, które nie stosowały tych leków.
Wpływ statyn na funkcje poznawcze może zależeć od indywidualnych cech pacjenta oraz od interakcji między lekiem a organizmem. Naukowcy przypuszczają, że dwie osobne pule cholesterolu – centralna i obwodowa – mogą być związane z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera.
Warto podkreślić, że omawiane badanie opiera się na analizie danych pacjentów z rejestrów. Z tego względu nie można jednoznacznie określić, na ile stosowanie statyn faktycznie wpływa na postęp choroby Alzheimera. Badacze apelują więc o ostrożność przy interpretacji tych wyników.
Polecamy: Czy Twoje codzienne nawyki zwiększają ryzyko demencji?
Sara Garcia-Ptacek, docent neuronauki oraz adiunkt na Wydziale Neurobiologii, Nauk Opiekuńczych i Społeczeństwa, a także główna badaczka, zwraca uwagę na konieczność zachowania bezpieczeństwa w leczeniu statynami. W przeszłości obawiano się, że statyny mogą powodować dezorientację u pacjentów z demencją, co miało wpływ na decyzje o ich przepisywaniu.
„Osoby z demencją Alzheimera, które przyjmowały statyny, osiągały z czasem lepsze wyniki w zakresie funkcji poznawczych” – wyjaśnia Garcia-Ptacek.
Chociaż wyniki badań nie dają jednoznacznego dowodu na to, że osoby z demencją powinny przyjmować statyny rutynowo, nie ma również przesłanek przeciwko ich stosowaniu. Jeśli pacjent potrzebuje statyn z powodu podwyższonego poziomu lipidów we krwi, diagnoza demencji nie powinna być powodem do zaprzestania leczenia.
Badanie objęło dane ponad 15 500 pacjentów z demencją, którzy równocześnie mieli wskazania do stosowania leków obniżających poziom lipidów. W tej grupie prawie 11 000 osób przyjmowało statyny. Zaobserwowano u tych pacjentów wyższe wyniki w testach poznawczych, mimo że mieli oni wyższe wskaźniki ryzyka wystąpienia demencji.
Polecamy: HOLISTIC NEWS: Moda na depresję? Pacjenci przychodzą do gabinetu psychiatry i proszą o lek #PoLudzku
Koncepcja wpływu statyn na ryzyko lub przebieg demencji nie jest nowa. Wcześniejsze badania podejmowały próby jej zbadania, lecz ich wyniki nie były pozytywne. Garcia-Ptacek wraz z zespołem sądzi jednak, że wcześniejsze analizy mogły być zbyt małe, by wykazać istotne różnice. Badacze koncentrują się na identyfikacji określonych grup pacjentów z Alzheimerem, którzy mogą najbardziej skorzystać na przyjmowaniu statyn, oraz na ustaleniu, dlaczego ich organizmy reagują na te leki w pozytywny sposób.
To badanie jest ważnym krokiem dla milionów osób oraz ich bliskich dotkniętych tą chorobą. Stanowi istotny kamień milowy w badaniach nad potencjalnym związkiem między statynami a demencją. Aby lepiej zrozumieć ten związek, potrzebne są dalsze, szeroko zakrojone badania.
Niniejsze badanie wskazuje na potencjalne korzyści stosowania statyn u pacjentów z chorobą Alzheimera. Stanowi ono kluczowy etap w rozwikłaniu skomplikowanego związku między tymi lekami a demencją. Zrozumienie tego mechanizmu może przyczynić się do opracowania skuteczniejszego sposobu leczenia tej choroby.
Polecamy: Naukowcy już wiedzą, dlaczego w Europie jest tak wysoki wskaźnik zachorowań na chorobę Alzheimera