Nauka
Serce ma swój „mózg”. Naukowcy badają jego rolę i funkcje
20 grudnia 2024
Amazon wycofał książki po interwencji pisarki Jane Friedman, która zauważyła, że tytuły zostały wydane pod jej nazwiskiem, chociaż to nie ona była ich autorką. Publikacje, które zdaniem pisarki zostały napisane przez sztuczną inteligencję, znalazły się również na stronie z recenzjami Goodreads należącej do Amazonu.
Jane Friedman twierdzi, że Amazon początkowo wzbraniał się przed usunięciem błędnie przypisanych tytułów, ponieważ kobieta nie zastrzegła swojego nazwiska jako znaku towarowego.
Jest to naruszenie moich praw. Te książki są naprawdę niskiej jakości i widnieje na nich moje nazwisko
oznajmiła Friedman w wywiadzie dla serwisu „The Guardian”.
Autorka z Ohio napisała kilka książek na temat branży wydawniczej, ale tytuły sprzedawane na platformie Amazon były niejako podróbkami jej prac. Jeden z opisów fałszywej publikacji brzmiał.
Tytuł ten to zbiór praktycznych strategii, wskazówek i metod, które pomogą pisarzom usprawnić proces twórczy, przyspieszyć czas publikacji e-booków i zmaksymalizować ich potencjał zarobkowy
Friedman po raz pierwszy dowiedziała się o książkach jej rzekomego autorstwa za pośrednictwem czytelnika, który zauważył oferty na Amazonie i wysłał do niej e-mail, podejrzewając, że są fałszywe. Mając doświadczenie z narzędziami sztucznej inteligencji, takimi jak ChatGPT, Friedman stwierdziła, że pozycje te zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.
Zobacz również:
Bloguję od 2009 roku – wiele moich treści ma charakter publiczny, więc mogą być używane do trenowania modeli sztucznej inteligencji
napisała autorka na swojej stronie internetowej
Pisarka zaczęła szukać sposobów na natychmiastowe usunięcie tytułów i przesłała odpowiedni formularz do Amazonu. Firma odmówiła wycofania ze sprzedaży książek, ponieważ pisarka nie zastrzegła swojego nazwiska. Podobne problemy pojawiają się coraz częściej. Dlatego autorzy wzywają firmy zajmujące się sztuczną inteligencją do zaprzestania korzystania z ich publikacji.
E-booki zostały jednak usunięte zarówno z Amazonu, jak i Goodreads. Friedman podejrzewa, że jest to spowodowane jej wypowiedzią w mediach społecznościowych.
Dopóki Amazon nie wprowadzi polityki, która uniemożliwi sprzedaż książek bez weryfikacji autora, dopóty takie oszustwa będą się pojawiać – na mnie się nie skończy. Potrzebna jest procedura zgłaszania prób czerpania zysków z czyjegoś nazwiska
oznajmiła Friedman.
Wcześniej na Amazonie takie przypadki już się zdarzały. W 2018 r. pisarz Patrick Reames zauważył, że oszust użył nieswojego numeru ubezpieczenia społecznego. Podszył się w ten sposób pod Reamesa i opublikował książkę pod jego nazwiskiem.
Mamy jasne wytyczne dotyczące książek, które mogą być wystawione na sprzedaż i badamy każdą publikację. Współpracujemy bezpośrednio z autorami w celu rozwiązania wszelkich zgłoszonych przez nich kwestii. Dużo inwestujemy, aby chronić pisarzy przed niewłaściwym wykorzystaniem naszych usług
powiedział rzecznik Amazonu.
W sierpniu 2023 amerykańscy prawodawcy spotkali się z Gildią Autorów, aby omówić konsekwencje dalszego rozwoju sztucznej inteligencji. Podczas posiedzenia podkomisji Senatu Mary Rasenberger, dyrektor generalna amerykańskiej Gildii Autorów wezwała do opracowania przepisów chroniących pisarzy przed podszywaniem się pod nich. Ponad 10 000 autorów podpisało również list otwarty wzywający firmy zajmujące się sztuczną inteligencją do uzyskania zgody autorów na korzystanie z ich książek do trenowania modeli sztucznej.
Źródła:
To może cię również zainteresować: