Humanizm
Introwertyzm na co dzień. Tak spokój staje się kluczem do sukcesu
22 listopada 2024
Głównym założeniem programu jest stworzenie systemu wartości, który zastąpiłby przekonanie, że o sukcesie świadczy tylko status finansowy
Program „edukacji szczęścia” został zainicjowany w lipcu 2018 r. w New Delhi. Objął on wszystkie dzieci od przedszkola do ósmej klasy szkoły podstawowej. Jego istotą jest holistyczna edukacja, na którą składają się takie elementy, jak medytacja, budowanie systemu wartości i ćwiczenia mentalne mindfulness.
Sisodia podczas konferencji podsumowującej dotychczasowe funkcjonowanie programu poinformował, że trwają prace nad opracowaniem certyfikowanego kursu „dla wszystkich, którzy chcą zacząć uczyć się szczęścia” – także z zagranicy. „Czujemy taką potrzebę, bo Indie spadły w zestawieniu światowego współczynnika szczęścia ze 118. pozycji na 140. Marzymy o tym, by nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu tego zestawienia” – podkreślił.
Głównym założeniem programu „edukacji szczęścia” jest stworzenie systemu wartości, który zastąpiłby przekonanie, że o sukcesie świadczy tylko status finansowy. Twórcy programu zaznaczyli, że skupianie się na nauce przez pryzmat zarobków w przyszłości powoduje zaniedbywanie innych zagadnień. Z kolei presja ze strony rodziców sprawia, że dzieci nie wiedzą, jak zadbać o własne szczęście.
Zagadnienia w zainicjowanym przez władze New Delhi programie zostały opracowane przez 40 pracowników oświaty i wolontariuszy. Uczniowie uczestniczą w 45-minutowych „lekcjach szczęścia”, które zaczynają się od medytacji. Później jest czas na swobodną dyskusję, a dopiero po niej dzieci sięgają po książki.
„Standardowy tydzień jest podzielony na poszczególne kategorie zajęć – poniedziałki są przeznaczane na ćwiczenia mindfulness, wtorki i środy – na opowiadanie historii, czwartki i piątki – na działania zgodne z wartościami przedstawionymi w opowieściach, a soboty – na wyrażanie emocji” – powiedziała Mugdha Gupta, członkini zespołu pracującego nad nowym programem.
„Podczas zajęć dla przedszkolaków skupiamy się głównie na mindfulness – pozostałe lekcje mogłyby być dla nich zbyt skomplikowane” – dodała.
Źródła: IndiaToday, YouthKiawaaz