Nauka
Ludzki mózg emituje światło. Naukowcy mają zdumiewającą teorię
10 lipca 2025
Wydawało się, że nic ich nie łączy. A jednak naukowcy z Kalifornii znaleźli wspólny korzeń dla autyzmu i wrodzonych wad serca. Odkrycie to może zrewolucjonizować wczesne wykrywanie ryzyka zaburzeń neurorozwojowych u dzieci, u których zdiagnozowano problemy kardiologiczne.
Autyzm i wrodzona wada serca. Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Jeden problem dotyczy rozwoju mózgu, drugi serca. A jednak najnowsze badania nad autyzmem prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco pokazują, że mogą mieć wspólne korzenie biologiczne.
W centrum zainteresowania badań nad autyzmem coraz częściej pojawiają się rzęski. Są to drobne, włoskowate wypustki znajdujące się niemal na każdej komórce. Biorą one udział w komunikacji między komórkami i odgrywają istotną rolę w rozwoju różnych narządów. Gdy nie działają prawidłowo, mogą zakłócać zarówno rozwój mózgu, jak i serca.
Polecamy: Autyzm i gry fabularne. Słynna „Dungeons and Dragons” stała się pomocą w terapii
Zespół dr Helen Willsey przeanalizował aż 361 genów powiązanych z autyzmem i chorobami serca. Celem było sprawdzenie, które z nich działają w obu narządach. Jak tłumaczy badaczka:
„Zrozumienie, w jaki sposób autyzm i wrodzona wada serca przecinają się biologicznie, było trudne ze względu na liczbę zaangażowanych genów ryzyka” – tłumaczy badaczka cytowana przez portal Neuro Science News.
Największy krok naprzód zrobiła doktorantka Nia Teerikorpi, która przeprowadziła eksperymenty na ludzkich komórkach nerwowych. Zmutowała je, wyłączając pojedyncze geny, i obserwowała efekty. W ten sposób wytypowała 45 genów, które zaburzały rozwój neuronów i wpływały na działanie rzęsek.
Zaobserwuj nasz kanał YouTube. Kliknij na LINK i zaznacz subskrybuj
Wśród wytypowanych genów wyróżnił się TAOK1. Już wcześniej był podejrzewany o związek z autyzmem, ale teraz okazało się, że może także wpływać na wady serca. Badania nad autyzmem wskazywały wcześniej, że mutacje TAOK1 zaburzają rozwój układu nerwowego. Badacze zmodyfikowali ten gen u zarodków żab i zaobserwowali wyraźne nieprawidłowości. Występowały one zarówno w formowaniu się rzęsek, jak i w rozwoju serca i mózgu.
To mocny dowód na to, że inne geny z tej grupy również mogą odgrywać podwójną rolę. W świetle tych wyników badania nad autyzmem mogą przynieść odpowiedzi także dla kardiologii dziecięcej.
Dlaczego to odkrycie jest ważne? Ponieważ wrodzone wady serca wykrywa się często już u noworodków. Jeśli będą one powiązane z określonymi mutacjami genetycznymi, można będzie szybciej przewidzieć ryzyko autyzmu i podjąć odpowiednie działania.
„Nasze odkrycia dają możliwość nadania priorytetu osobom z genami powiązanymi z obiema tymi schorzeniami w celu wczesnego monitorowania i interwencji” – podkreśla dr Willsey
Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego to dopiero początek, ale kierunek jest obiecujący. Naukowcy zapowiadają, że dalsze badania nad autyzmem pozwolą odkryć kolejne genetyczne połączenia i usprawnić wczesną diagnostykę. Może znacząco poprawić jakość życia dzieci zagrożonych chorobami serca i autyzmem.
Szukasz treści, które naprawdę dają do myślenia? Sięgnij po kwartalnik Holistic News