Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Przełomowe badanie oparte na danych zdrowotnych zbieranych przez cztery dekady pokazuje, że osoby transpłciowe są bardziej narażone na ryzyko samobójstwa niż inne grupy społeczne. Ta kompleksowa analiza dostarcza najbardziej precyzyjnego obrazu związku między identyfikacją płciową a zagrożeniem samobójstwem.
Zgodnie z wyczerpującą analizą dokumentacji zdrowotnej i prawnej prawie siedmiu milionów osób przez ostatnie czterdzieści lat, osoby transpłciowe w Danii są narażone na znacznie wyższe ryzyko samobójstwa w porównaniu do innych grup społecznych. To pierwsze na świecie badanie, które analizuje dane dotyczące samobójstw w tym specyficznym gronie, dostarcza niezbitych dowodów na istnienie tej zależności. Co ciekawe, do takich samych wniosków doszli badacze ze Stanów Zjednoczonych.
Zgodnie z przeprowadzoną analizą, osoby transpłciowe w Danii miały wskaźnik prób samobójczych 7,7 razy wyższy względem ogółu społeczeństwa. Zgonów spowodowanych odebraniem sobie życia było z kolei 3,5 razy więcej w porównaniu z resztą populacji. Dodatkowo, średnia wieku zgonu osób trans w Danii była niższa – zarówno w wyniku samobójstw, jak i innych przyczyn.
Jest to bez wątpienia ogromny problem, któremu należy się przyjrzeć
– stwierdził Morten Frisch, seksuolog w Statens Serum Institut w Kopenhadze i współautor badania.
Przeczytaj również: USA: kobieta pozywa lekarzy za procedurę zmianę płci. Była wtedy dzieckiem
Badania nad osobami LGBTQ w Stanach Zjednoczonych pokazały, że za oceanem sytuacja jest podobna. Tam również zaobserwowano wysoki wskaźnik prób samobójczych wśród osób transpłciowych. Jednakże, z powodu ograniczonych danych dotyczących rzeczywistych przypadków zgonów, kwestia ryzyka samobójstw stała się przedmiotem ożywionych spekulacji i debat. USA nie dysponują bowiem informacjami na temat orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej osób, które umierają gwałtowną śmiercią, ponieważ dane te nie są rejestrowane w aktach zgonu. Śledczy próbują co prawda zebrać takie informacje, przeprowadzając wywiady z przyjaciółmi i rodziną zmarłego. Jednak postępy są powolne.
Inaczej jest w Dani. Kraj ten ma scentralizowane repozytorium danych obejmujące wszystkich swoich obywateli, co umożliwia naukowcom prowadzenie masowych i rygorystycznie kontrolowanych badań.
Autorzy duńskiego raportu skorzystali z tego zasobu, aby zidentyfikować prawie 3800 osób transpłciowych w ich kraju. Informacje zostały pobrane z dwóch źródeł: dokumentacji szpitalnej oraz wniosków o legalną zmianę płci. W wyniku analizy tej grupy badanych okazało się, że prawie 43 proc. osób transpłciowych miało problemy psychiczne, podczas gdy wśród osób, które nie były transpłciowe, odsetek ten wynosił 7 proc.
Polecamy: Tranzycja małoletnich z dysforią płciową jest koniecznością? Dla Holistic News mówi Łukasz Sakowski
Naukowcy zidentyfikowali 92 przypadki prób samobójczych oraz 12 zgonów samobójczych wśród grupy osób transpłciowych od 1980 do 2021 roku. Stanowi to znacznie wyższy wskaźnik w porównaniu z grupą osób nietranspłciowych. Naukowcy zauważyli, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia innych przypadków samobójstw, które nie zostały uwzględnione w danych, ponieważ nie odnotowano tożsamości płciowej tych osób. Badanie również wykazało, że ogólny wskaźnik zgonów wśród osób transpłciowych był prawie dwukrotnie wyższy niż u ich heteroseksualnych odpowiedników.
Osoby transpłciowe borykają się z powszechnym ubóstwem i dyskryminacją. Są bardziej narażone na bezdomność. Są także nadreprezentowane w naszym systemie więziennictwa oraz w systemie opieki zastępczej. Ma to bardzo realne konsekwencje dla ich życia, z przedwczesną śmiercią włącznie
– oznajmiła Gillian Branstetter, strateg ds. komunikacji w American Civil Liberties Union.
Trudno nie zgodzić się z twardymi danymi przedstawionymi przez duńskich i amerykańskich naukowców. Jednocześnie trudno przyjąć interpretację obrońców osób transpłciowych, którzy obarczają społeczeństwo winą za ich problemy. Być może wysoki odsetek samobójstw wiąże się z podjęciem pochopnej decyzji o zmianie płci zasugerowanej przez lekarza?
Może cię również zainteresować: Przyjemność czy szczęście – czego dzisiaj szukamy?
Źródła: