Poprzedni
Następny

Czy wirus komputerowy może być zabójczy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Ilustracja cyberbomby, która eksplodując spowoduje awarię całego systemu (SPL / EAST NEWS)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około < 1 minutę Międzynarodowy Czerwony Krzyż ostrzega, że działania wojenne w cyberprzestrzeni mogą, tak jak wojna konwencjonalna, mieć druzgocące skutki humanitarne

Międzynarodowa organizacja pomocowa opublikowała raport, w którym zwraca uwagę na humanitarne aspekty cyberwojny. Są one związane z coraz większym wpływem elektroniki i internetu na życie codzienne.

Niepokojące trendy w cyberwojnie

Jednym z najbardziej niepokojących aspektów ataków cybernetycznych jest zagrożenie dla niezakłóconego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Coraz więcej bowiem urządzeń medycznych działa w oparciu o połączenia sieciowe – od pomp insulinowych po roboty przeprowadzające operacje chirurgiczne.

Kolejnym przykładem jest przemysł i energetyka. Ogromne, zautomatyzowane zakłady produkcyjne były już – i mogą być także w przyszłości – celem ataków cybernetycznych. Skutki takich działań nietrudno przewidzieć – od awarii poszczególnych maszyn po eksplozje niosące niebezpieczeństwo na znacznie szerszą skalę. Nie mówiąc o braku prądu, który paraliżuje życie i może się przyczynić do jego utraty. 

Realne ataki ze świata wirtualnego

Raport MCK zwraca także uwagę na rzadko dostrzeganą płaszczyznę cyberwojny – jest ona zagrożeniem przede wszystkim dla cywilów. W konfliktach konwencjonalnych bombardowanie szpitali czy osiedli mieszkalnych uważane jest za zbrodnię wojenną, podczas gdy konflikt cybernetyczny na ogół nie kojarzy się z ofiarami.

Choć cyberataki mają miejsce w świecie wirtualnym, mogą spowodować uszkodzenia realnej materii. Tę właściwość szkodliwego oprogramowania wykorzystały np. amerykańskie i izraelskie służby specjalne, dokonując ataku wymierzonego w irański program atomowy.

Według nieoficjalnych doniesień, dzięki „robakowi” (rodzaj szkodliwego oprogramowania) Stuxnet, udało się uszkodzić irańskie wirówki do wzbogacania uranu.

Źródła: icrc.org, Wired

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES