Nauka
Ziemia straciła siostrę. Badanie Wenus dowodzi, że nie jest podobna
17 grudnia 2024
Naukowcy kierujący badaniem byli zaskoczeni wynikiem eksperymentu
W badaniach wzięło udział dziewięciu mężczyzn w wieku 51–65 lat. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przez rok podawali ochotnikom koktajl trzech medykamentów, które zawierały hormon wzrostu oraz dwa leki na cukrzycę: dehydroepiandrosteron (DHEA) i metforminę.
Naukowcy ocenili, że możliwe jest odwrócenie zegara epigenetycznego, mierzącego wiek biologiczny, który określa proces starzenia na podstawie zapisu zmian chemicznych w DNA organizmu. Po zakończeniu badań stwierdzono, że wiek biologiczny ochotników był o około półtora roku mniejszy niż na początku badań. Oznacza to, że badani byli młodsi łącznie o dwa i pół roku. Wyniki nie były trwałe i utrzymywały się przez sześć miesięcy.
Naukowcy kierujący badaniem byli zaskoczeni wpływem leków na wiek biologiczny, tym bardziej że nie było to głównym celem eksperymentu. Badacze chcieli sprawdzić, jak hormon wzrostu wpływa na grasicę, która odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, jednak w naturalnym procesie starzenia lub na skutek stosowania pewnych leków ulega zmniejszeniu i staje się mniej efektywna.
Wcześniejsze badania na zwierzętach oraz ludziach wskazywały, że hormon wzrostu, co prawda, stymuluje regenerację grasicy, ale wpływa także na rozwój cukrzycy. Dlatego badanie działania hormonu objęło także dwa popularne leki przeciwcukrzycowe.
Dopiero w dalszej kolejności naukowcy sprawdzili, jak leki wpływają na biologiczne zegary badanych. „Spodziewałem się spowolnienia wpływu czasu na organizm, ale nie odwrócenia” – powiedział genetyk Steve Horvath, który poinformował o wynikach badań. „To było trochę futurystyczne” – dodał.
Jak przekonuje prof. Horvath, zegar biologiczny cofnął się u badanych w tak znaczący sposób, że jest optymistycznie nastawiony co do wyników kolejnych testów. Naukowcy podkreślają, że badanie przeprowadzono na bardzo ograniczonej liczbie ochotników. Nie było też grupy kontrolnej, czyli uczestników, w stosunku do których porównywane są poczynione w badaniu obserwacje doświadczalne (zwykle biorą oni standardowe leki).
Naukowcy chcą teraz przetestować tę samą kompozycję leków na większej liczbie badanych. Eksperymenty mają być przeprowadzone także na kobietach, różnych grupach wiekowych oraz etnicznych. Niektóre leki użyte w badaniu są już testowane pod kątem zwalczania chorób związanych ze starzeniem. Naukowcy twierdzą jednak, że odkrycie połączonego efektu trzech leków może mieć poważne implikacje dla nowych metod terapii.
Źródła: Independent, Nature, Dzienniknaukowy.pl