Prawda i Dobro
Naukowcy zbadali wpływ światła na człowieka. To może pomóc w leczeniu depresji
02 października 2024
Garry Kasparov przegrał szachową rozgrywkę z systemem Deep Blue ale nie przywiązywał do tego wagi. John Searl opublikował polemiczny artykuł po zwycięstwie Watsona, superkomputera IBM, w teleturnieju Jeopardy! (w Polsce znanym jako Va banque). Jednak prof. Daniel Susskind ostrzega przed bagatelizowaniem rozwoju sztucznej inteligencji. Znany autor będzie gościem specjalnym na konferencji Holistic Talk. Uznanego autora będzie można posłuchać na żywo, 17 lutego, w Cavatina Hall w Bielsku-Białej.
Już 17 lutego spotkamy na żywo, aby posłuchać ekspertów, którzy ze sceny Cavatina Hall w Bielsku-Białej opowiedzą o praktycznym wymiarze Prawdy, Dobra i Humanizmu. W tym roku gościem specjalnym konferencji Holistic Talk będzie Daniel Susskind. Uznany autor, ekonomista, a zarazem profesor uniwersytetu w Oksfordzie, podejmie próbę zarysowania wizji tego, jak będzie wyglądał świat, w którym praca nie będzie obowiązkiem, a przywilejem.
Daniel Susskind jest pracownikiem badawczym wydziału ekonomicznego w King’s College w Londynie oraz starszym adiunktem w Instytucie ds. Etyki i Sztucznej Inteligencji na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jego kariera naukowa i zawodowa jest związana z badaniem relacji między rozwojem technologicznym a ewolucją rynku pracy. Jest współautorem (z Richardem Susskindem) książki Przyszłość zawodów. Jak technologia zmieni pracę ekspertów oraz autorem bestsellera Świat bez pracy, w którym podejmuje się prognozowania wpływu dalszej automatyzacji i wdrażania narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję na wykonywanie pracy w przyszłości. Występował także jako mówca TED Talks.
Zobacz więcej:
Osią rozważań Susskinda jest pytanie, czy i w jaki sposób najnowsze zdobycze technologiczne pokrywają się z ludzkimi wartościami i potrzebami. Jego refleksja nad wpływem automatyzacji i sztucznej inteligencji na społeczeństwo nie tylko wykorzystuje narzędzia z dziedziny ekonomii, ale jest też głęboko przesiąknięta duchem humanizmu. On nie tylko pyta, jak technologia zmienia to, co robimy w codziennym życiu, ale każe nam zastanowić się nad naszą rolą i tożsamością w świecie po rewolucji cyfrowej.
Daniel Susskind uspokaja nas, że armia cyborgów nie czai się tuż za rogiem, żeby dokonać inwazji i przejąć kontrolę nad naszym życiem. Nie oznacza to jednak, że przyszłość, która nas czeka, będzie obfitować w mniejsze wyzwania – wręcz przeciwnie. Przekonani o niezwykłości naszego intelektu i daru kreacji, ludzie bagatelizowali przemiany technologiczne, które na przestrzeni lat dokonywały się na ich oczach.
Garry Kasparov przegrał szachową rozgrywkę z systemem Deep Blue, ale stwierdził, że to tylko „budzik za 10 mln dolarów”. John Searl opublikował polemiczny artykuł po zwycięstwie Watsona, superkomputera IBM, w teleturnieju Jeopardy! (w Polsce znanym jako Va banque), który zaczynał się od konstatacji, że Watson wygrał, ale nawet nie wiedział, że wygrał. Susskind uważa, że to chybiony zarzut.
Polecamy: Kryzys najważniejszej z władz – mediów. „Patologie, gwiazdy i pieniądze”
Mimo że nie powstała jeszcze samoświadoma maszyna, myśląca jak człowiek, to już od jakiegoś czasu wdrażamy coraz bardziej zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, często bardzo wyspecjalizowanej, która w wykonywaniu określonych zadań może człowieka wspomóc, dotrzymać mu kroku, a nawet go przewyższyć (np. ze względu na niemal natychmiastowy dostęp do gigantycznych zasobów danych i możliwość ich przetwarzania z prędkością daleko wykraczającą poza ludzkie możliwości).
Polecamy: Sztuczna inteligencja w dziale HR. Czy będziesz rekrutowany przez bota?
Istniejący trend będzie się utrzymywał i doprowadzi do jeszcze większych przeobrażeń na rynku pracy, a współdziałanie człowieka i maszyny stanie się normą. Susskind przestrzega jednak, abyśmy zdawali sobie sprawę, że wzrost zapotrzebowania na specyficzne umiejętności czy wykonywanie danych zadań nie musi koniecznie oznaczać wzrostu zapotrzebowania na ludzką pracę. Jeśli np. ekspansja systemów opartych na AI będzie wymagała wsparcia ich określonym działaniem, i okaże się, że w tych działaniach wspierających również maszyny sprawdzają się lepiej od ludzi, rynek wybierze maszyny. Oznacza to, że zwyczajne przebranżowienie i nabycie nowych umiejętności nie zagwarantuje dostępu do pracy.
Tradycyjne rozumienie ekonomii, jako tortu, w którym każdy powinien mieć swój udział (poprzez pracę), odejdzie do lamusa. Nie wystarczy bowiem już, żeby tort był coraz większy – kawałek, który przypadnie pracującym homo laborans może niebezpiecznie się skurczyć. Zmierzenie się z tą nową rzeczywistością będzie stanowić jeden z głównych problemów nadchodzących lat. Antycypując tę transformację, Susskind promuje wprowadzenie dochodu podstawowego, choć nie bezwarunkowego, lecz uzależnionego od szeroko rozumianych działań na rzecz społeczności.
Więcej o pracy w świecie jutra:
Całodzienna konferencja Holistic Talk to wydarzenie otwarte dla publiczności.
Pełny program wydarzenia i wszystkich mówców znajdziesz na https://holistictalk.pl/.
Bilety w specjalnej cenie 99 złotych, wyłącznie dla czytelników Holistic News, zakupisz na: https://cavatinahall.pl/events/holistic-talk/. Dokonując zakupu, wpisz kod: HTpartner24.
Zobacz, co czeka Cię na konferencji Holistic Talk:
Zapraszamy!
Prawda i Dobro
02 października 2024
Edukacja
02 października 2024
Zmień tryb na ciemny