Nauka
Nadchodzi kosmiczny spektakl. Wybuch gwiazdy nowej oświetli noc
17 kwietnia 2025
Idę tam, gdzie poniesie mnie gitara – miał powiedzieć Angus Young z zespołu AC/DC. Już po raz drugi gitary zaprowadzą miłośników poruszających dźwięków prosto do Bielska-Białej, gdzie 24 maja 2025 roku rozpocznie się druga odsłona Cavatina Guitar Festival.
Wielkimi krokami zbliża się druga edycja Cavatina Guitar Festival. Dwudniowa muzyczna uczta dla wielbicieli gitarowych brzmień po raz kolejny odbędzie się w wyjątkowym na mapie Polski obiekcie: Cavatina Hall w Bielsku-Białej. Chwalona ze względu na jej możliwości akustyczne sala koncertowa pozwoli w pełni cieszyć się występami niezwykłych gości i bogactwem dźwięków tworzonych przez artystów z Polski i zza granicy.
Kogo zobaczymy na scenie w sobotę 24 maja o godzinie 16.00? To jeszcze pozostaje tajemnicą. Jak informują przedstawiciele festiwalu: – Na profilu Premierowy Music kontynuujemy współpracę polegającą na wyłonieniu najciekawszego gitarzysty. I to właśnie występ tego artysty zainauguruje drugą edycję Cavatina Guitar Festival.
Natomiast już teraz wiemy, że o godzinie 17.00 publiczność będzie mogła podziwiać francuskiego mistrza gitary Thibaulta Cauvina. Ten zdobywca 36 nagród na festiwalach z całego świata ma na koncie już 1500 występów w 130 krajach. Artysta uświetni swoim talentem drugą odsłonę festiwalu gitarowego w Bielsku-Białej, świętując przy okazji swoje 40. urodziny.
Kolejny ważny punkt sobotniego programu, o godzinie 19.00, to występ multiinstrumentalisty, kompozytora i producenta Daniela Kadawathy w ramach projektu Arc de Soleil. W oryginalny sposób łączą się w nim gitary, wokal i futurystyczny syntwave. O koncertach na żywo Arc de Soleil krytycy pisali, że to „doświadczenie pełne stylu, intymności i czystego odlotu” (Sophie Gragg, The Luna Collective).
Na tym jednak nie koniec, gdyż o godzinie 21.00 sobotni program zwieńczy pojawienie się na scenie głównej formacji SMOLIK / KEV FOX. Dwóch „niepokornych muzyków”, Andrzej Smolik i Brytyjczyk Kevin Richard Fox, ma na koncie dwa udane albumy (Smolik / Kev Fox; Belly of The Whale). Tym razem będzie im towarzyszyć Cavatina Philharmonic Orchestra. Razem pomogą słuchaczom odkrywać magię muzyki symfonicznej.
Niedzielne występy w ramach festiwalu gitarowego staną się kolejną okazją do spotkania z artystami z różnych zakątków naszego kraju i szerzej – globu. Choć zaproszeni goście prezentują odmienne style i uprawiają rozmaite gatunki muzyki, łączy ich wszystkich jedno: miłość do gitary.
O godzinie 17.00 na scenie Cavatina Hall pojawi się pochodząca z Senegalu piosenkarka i autorka tekstów Mariaa Siga. W jej twórczości przenikają się wpływy afrofolku, reggae i bluesa. W 2019 roku artystka wydała album Asekaw. Rok później wzięła udział we francuskiej edycji programu The Voice: La Plus Belle Voix. Następstwem teleturnieju było krótkie tournée po Francji. Wówczas Siga mogła dzielić się własnym pomysłem na muzykę, nasyconą delikatnością, poezją i gitarową melancholią.
Piotra Roguckiego nie trzeba przedstawiać. Charyzmatyczny wokalista zespołu Coma już od ponad 20 lat zachwyca fanów rockowej muzyki. Dał się jednak poznać także od innej strony w duecie z Kubą Karasiem. Projekt Karaś / Rogucki był utrzymany w stylu dream popu i nasączony nostalgią za latami 80. W trakcie drugiej edycji Cavatina Guitar Festival, w niedzielę o godzinie 19.00, Piotr Rogucki wspólnie z zespołem Normalni Ludzie pokaże nam fragmenty nowego materiału.
O godzinie 21.00 na scenie pojawi się międzynarodowa gwiazda muzyki indie José González. Szwedzki twórca jest znany z oryginalnych utworów, ale także akustycznych coverów utworów Joy Division, Bruce’a Springsteena czy Massive Attack. Autor czterech albumów studyjnych urzekł swą wrażliwością słuchaczy na całym świecie. Jego utwory często pojawiają się na filmowych ścieżkach dźwiękowych. Organizatorzy spieszą dodać – to jedyny koncert szwedzkiego muzyka w Polsce w 2025 roku.
Przeczytaj: Cavatina Philharmonic Orchestra zachwyciła melomanów. Ma nowe plany
Poza koncertami na scenie głównej druga edycja Cavatina Guitar Festival będzie obfitować w wydarzenia towarzyszące. W sali kameralnej, zarówno w sobotę, jak i niedzielę, na chętnych czekają wykłady, warsztaty i wywiady. Dla wygody festiwalowiczów wszystkie zostały zaplanowane w przerwach pomiędzy głównymi eventami. Dlatego nie trzeba się martwić, że umknie coś ważnego i interesującego.
W sobotę o godzinie 15.00 przedstawiciele ZAiKS-u wygłoszą wykład ZAiKS – instrukcja obsługi. Tego samego dnia o godzinie 16.00 gitarzysta, nauczyciel, muzyk sesyjny i YouTuber Bartosz „Bazok” Zelek rozpocznie warsztaty gitarowe. Będzie to doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego o graniu na jednym z najbardziej fascynujących instrumentów muzycznych. Z kolei o 18.20 odbędzie się wywiad z artystami z formacji SMOLIK / KEV FOX (z udziałem publiczności).
O godzinie 20.20 ostatnie wydarzenie na scenie kameralnej tego wieczoru. Zespół Gypsy and the Acid Queen, wykorzystując technikę loopowania dźwięków, gitary, instrumentów elektronicznych i wokalu, wprowadzi słuchaczy w hipnotyczny trans.
W niedzielę o godzinie 16.20 na scenie kameralnej pojawi się Michał Targosz z bielsko-bialskiej pracowni lutniczej Majesty Customs. W trakcie wykładu Jak powstaje gitara ekspert zademonstruje, jak wygląda proces powstawania bliskiego sercom artystów i słuchaczy instrumentu.
Jak poinformowali nas organizatorzy, zarówno Michał Targosz, jak i Bartosz Zelek będą dzielić się swoją wiedzą także przy stoiskach w głównym hallu Cavatina Hall.
Tego samego dnia na scenie kameralnej odbędą się jeszcze dwa wydarzenia. O godzinie 18.20 gitarzysta, busker i kompozytor Mariusz Gola zaprezentuje przed publicznością połączenie gitarowej improwizacji, techniki fingerstyle oraz dynamicznej rytmiki, wzbogaconej perkusyjnymi dźwiękami wydobywanymi z gitary. Natomiast o godzinie 20.20 Piotr Rogucki udzieli tam pokoncertowego wywiadu.
Polecamy: Duch Chopina. Fenomen Jana Smeterlina, zapomnianego muzyka z Bielska-Białej
Cavatina Hall dysponuje jeszcze jedną przestrzenią, która posłuży miłośnikom muzyki, już nie tylko gitarowej. Malownicze patio na dachu budynku to idealne miejsce dla sobotniego koncertu zespołu Wilson Wilson. Został założony przez dwóch producentów z Poznania: Szymona Mackiewicza i Jakuba Stodolnego. Artyści skupiają się na brzmieniach elektronicznych (często analogowych). Inspirują się takimi gatunkami jak postpunk, dancepunk, shoegaze, kraut rock, pop czy muzyka filmowa. W 2024 roku wydali album koncepcyjny Imagine All Is Well. Po koncercie na uczestników czeka impreza z muzyką DJ-ską, która potrwa aż do rana.
Nie samą muzyką jednak człowiek żyje, dlatego przed budynkiem Cavatina Hall festiwalowicze będą mogli skorzystać z sekcji gastronomicznej. W foyer będzie można spotkać się z gośćmi festiwalu czy zakupić merch. Do nabycia koszulki, przypinki albo plakaty na pamiątkę (przydadzą się także przy autografach).
Wszystko to i więcej będzie dostępne w trakcie festiwalu, lecz już od godziny 14.00 w hallu głównym budynku będzie można wymienić karnety na opaski festiwalowe.
Strona festiwalu: https://cavatinaguitarfestival.com/
Portal i kwartalnik „Holistic News” objął patronat nad wydarzeniem.
Przeczytaj: Muzyka oddziałuje na cały organizm. Mózg zalewa dopamina