Prawda i Dobro
Naukowcy zbadali wpływ światła na człowieka. To może pomóc w leczeniu depresji
02 października 2024
W ciągu ostatnich sześciu lat jedna na piętnaście osób w Wielkiej Brytanii zmieniła swoją tożsamość seksualną. To prawie 7 proc. populacji kraju. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, najczęściej reorientację zgłaszały kobiety, osoby rasy innej niż biała i ludzie gorzej wykształceni.
Grupą, która często zmieniała swoją tożsamość seksualną, były też kobiety powyżej 65 r.ż. Przechodzenie między heteroseksualnością i nieheteroseksualnością nie jest zatem głównie domeną osób młodszych.
Naukowcy są zdania, że tożsamość seksualna może być „płynna” i zmieniać się w czasie.
„Przeprowadziliśmy nowe badania, ponieważ nie wiedzieliśmy, jak bardzo jest ona zmienna. Chcieliśmy również poznać, jak ta płynność wygląda w różnych grupach społecznych”
– tłumaczy główny autor analizy, profesor Yang Hu.
Badania przeprowadzili eksperci z Lancaster University. W sumie objęły one około 23 tysiące osób, które w ciągu sześciu lat dwukrotnie pytano o tożsamość seksualną. Naukowcy odkryli, że w analizowanym okresie 6,6 proc. ankietowanych ją zmieniło.
Z badań wynika, że zmienność tożsamości seksualnej:
Naukowcy stwierdzili też, że wskaźniki przechodzenia do tożsamości heteroseksualnej i do tożsamości nieheteronormatywnej są porównywalne.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Demography”, wydawanym przez Population Association of America. To organizacja non-profit, zajmująca się badaniem zagadnień z zakresu populacji i demografii.
Współautorka raportu Nicole Denier z University of Alberta w Kanadzie była szczególnie zaintrygowana odkryciem, że tożsamość seksualna nie stabilizuje się w ciągu życia.
„To założenie dało początek wielu badaniom, koncentrującym się na okresie dojrzewania jako krytycznym etapie rozwoju tożsamości seksualnej. Ale nasze odkrycia sugerują, że zmiany w tożsamości seksualnej stanowią równie wartościowy temat badań także wśród osób starszych, a nawet przez cały okres życia”
– powiedziała Denier.
Przeczytaj również: Jak uczyć edukacji seksualnej?
Naukowcy nie wiedzą, jakie są przyczyny zmian tożsamości seksualnej. Nie znają też powodów, dlaczego w różnych grupach reorientacja zachodzi z różną częstotliwością. Profesor Hu spekuluje, że osoby w średnim wieku mogą być mniej skłonne do zmian tożsamości seksualnej z powodu presji społecznej, środowiska pracy i innych instytucji.
„Istniejące teorie sugerują, że normy dotyczące tzw. męskości mogą utrudniać mężczyznom wyrażanie swojej tożsamości seksualnej. Z kolei mniejszości etniczne i rasowe oraz osoby znajdujące się w mniej korzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej mogą być bardziej podatne na różne formy presji społecznej, co może wpływać na ich identyfikację”
– ocenił prof. Hu.
Zobacz więcej:
Do wyników należy podchodzić z dużą ostrożnością. Próba badawcza obejmowała jedynie osoby w Wielkiej Brytanii, gdzie liberalne podejście do kwestii tożsamości płciowej jest znane i wspierane od lat przez media i polityków. Społeczeństwo brytyjskie zdążyło się już „oswoić” z tematem zmiany tożsamości płciowej, a niektórzy eksperci sugerują wręcz, że zapanowała „moda” na podobne zachowania.
Innego zdania są środowiska LGBT, które pozytywnie przyjęły wyniki badań i uznały je za dowód na to, że zmiana tożsamości seksualnej to powszechne zjawisko, a nie jedynie „trend” wśród młodych ludzi. Wskazywać może na to fakt, że wśród osób najczęściej zmieniających tożsamość seksualną znalazły się osoby powyżej 65. roku życia. Na taki wynik może mieć też wpływ potrzeba stabilizacji w późniejszym okresie życia.
Zobacz również:
Faktem jest również, że kilkadziesiąt lat temu temat zmiany tożsamości seksualnej nie był obecny w debacie publicznej. Z tego powodu wiele osób, które dziś mają co najmniej 65 lat mogło wstydzić się swojej nieheteronormatywności i przyznać się do niej dopiero współcześnie.
„Mamy nadzieję, że to badanie podniesie świadomość społeczną. Ludzie mogą zmienić tożsamość seksualną więcej niż raz, jest to zjawisko powszechne. Badania wyraźnie podkreślają, że coming out może mieć miejsce na każdym etapie życia”
– skomentował przedstawiciel środowiska LGBT Ibtisam Ahmed.
Wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Przede wszystkim otwarta pozostaje dyskusja na temat przyczyn zmian tożsamości seksualnej. Przed naukowcami pozostaje również przeprowadzenie podobnych analiz w innych krajach i skorelowanie wyników z tymi z Wielkiej Brytanii. Dopiero wtedy będziemy mogli lepiej zrozumieć zjawisko.
Więcej interesujących treści znajdziesz na stronach Holistic.news
Źródła:
„Demography”: Sexual Orientation Identity Mobility in the United Kingdom: A Research Note
Prawda i Dobro
02 października 2024
Edukacja
02 października 2024
Zmień tryb na ciemny