Humanizm
Hulaj dusza, piekła nie ma. Zetki, influencerzy i pieniądze
16 listopada 2024
Era cyfrowa przyczyniła się do znaczących zmian w branży kinowej. W przeszłości kina uchodziły za miejsce, w którym można było obejrzeć najnowsze hity filmowe. Jednak wraz z rozwojem serwisów streamingowych wiele osób urządza seanse filmowe w zaciszu domowym. Czy kina są w stanie zapewnić widzom wrażenia, których nie da się odtworzyć w domu?
Biorąc pod uwagę wygodę, jaką oferują serwisy streamingowe, tradycyjne kina muszą stale się rozwijać, aby przyciągnąć widzów. Od zaawansowanej technologii i immersyjnych doznań, po zwiększony komfort – współczesna ewolucja kin zmienia sposób, w jaki oglądamy filmy.
Zeszłoroczne badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazało, że około 41 procent badanych rzadko chodzi do kina. Prawie jeden na pięciu ankietowanych – 18 proc. – oświadczył, że nigdy nie chodzi do kina. Pokazuje to, iż kinom coraz trudniej jest przyciągnąć widzów.
Kluczowym sposobem na zwiększenie swojej konkurencyjności jest unowocześnianie wyposażenia. Ekrany w salach kinowych są coraz większe i stale wzrasta ich rozdzielczość, a obraz jest uzupełniony o dźwięk wysokiej jakości. Przestarzałe siedzenia są zastępowane fotelami z odchylanymi oparciami, co ma poprawić komfort.
Niegdyś kina 3D, kreujące iluzję głębi obrazu, były przełomowe. Obecnie wiele kin oferuje także doświadczenia, podczas których widzowie doznają wrażeń dotykowych. W trakcie seansów 4D krzesła poruszają się w różny sposób w zależności od tego, co dzieje się w fabule filmu. Są także kina 5D, stymulujące prawie wszystkie zmysły. Pozwalają nam one, na przykład, poczuć zapach lasu lub krople deszczu. Technologia usprawniająca interaktywną rozrywkę stale się rozwija, dając widzom wrażenie brania udziału w wydarzeniach, które widzą na ekranie.
Dążenie do poprawy jakości oglądania filmów dotyczy również przekąsek i napojów. Tradycyjnie każdy kojarzy kino z popcornem, który na przestrzeni lat stał się pewnego rodzaju symbolem wyjścia do kina. Chociaż popcorn nadal jest popularnym wyborem, kina oferują obecnie szeroki wybór różnorodnych przysmaków, a niektóre dopuszczają nawet sprzedaż alkoholu.
Aby zachować przewagę nad serwisami streamingowymi, wiele kin poszerza swoją ofertę o nowe gatunki i formaty filmowe. Choć większość filmów wyświetlanych w kinach to blockbustery, czyli cieszące się ogromną popularnością przeboje kinowe, pokazywanych jest coraz więcej ambitnych filmów niezależnych. Celem jest dotarcie do tych, którzy do kina idą nie tyle dla rozrywki, ile, aby zachwycić się wartością artystyczna oglądanego dzieła i dowiedzieć się więcej o określonej kwestii.
86 proc. Polaków deklaruje, że filmy odmieniły ich poglądy na kwestie kulturowe i wpłynęły na ich opinie dotyczące ważnych tematów, takich jak zmiany klimatyczne (54 proc.), równość rasowa (48 proc.) i prawa kobiet (42 proc.)
– pokazało badanie Mastercard, który jest partnerem Festiwalu Filmowego w Cannes.
Daje to dowód, że pasja do wysokiej jakości sztuki filmowej, poruszającej ważne zagadnienia społeczne jest wciąż żywa.
W podobny sposób kina starają się przyciągnąć widzów, organizując maratony filmowe lub wyświetlając nagrania z koncertów i wydarzeń sportowych. Jest to skierowane to do osób, które szukają wyjątkowych przeżyć wykraczających poza zwykłe oglądanie filmów.
Dostosowując się do nowej rzeczywistości, niektóre kina decydują się na współpracę z serwisami streamingowymi, zamiast z nimi konkurować. Przykładem takiego partnerstwa jest zawarcie porozumień miedzy Netflix a kilkoma amerykańskimi kinami, na mocy których niektóre filmy są wyświetlane w kinach przez określony czas przed ich emisją w serwisie.
Zawierając umowę z portalami streamingowymi, takimi jak popularny Netflix, kina poszerzają ofertę filmów, które mogą pokazywać. To rozwiązuje problem braku premier w dłuższych odstępach czasowych. Kina zaczęły również oferować przedpremierowe specjalne pokazy nadchodzących pozycji z serwisów streamingowych. Dzięki temu mogą czerpać zyski ze dodatkowych pokazów, podczas gdy serwisy internetowe mogą zwiększyć zainteresowanie swoimi produkcjami. Tak działa wzajemna promocja.
Przeczytaj też: Sadzenie drzew może szkodzić klimatowi. Paradoks ekologiczny
Kina zmieniają się, aby dostosować się do współczesnych wyzwań. Trudno polemizować z faktem, że są one ważnym elementem kulturowym. Wyjście do kina to niepowtarzalne doświadczenie, które nie kończy się na oglądaniu pewnej opowieści na dużym ekranie. Miłośnicy kina mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ nie prędko odejdzie ono w zapomnienie.
Źródła:
Może cię także zainteresować: