Humanizm
Symulacja świadomości jest już w zasięgu AI. Będzie naukowy przełom
19 września 2024
W brytyjskiej armii rozpoczną służbę humanistyczni kapelani. Zadaniem nowych oficerów będzie udzielanie duchowego wsparcia niewierzącym żołnierzom. Wiele osób uważa, że podobne inicjatywy świadczą o hipokryzji ateistów. Inni są jednak zdania, że każdy człowiek ze względu na swoją naturę potrzebuje moralnego przewodnika.
Organizacje walczące o prawa osób, które nie identyfikują się z żadną religią, od wielu lat zabiegały o to, aby w brytyjskich siłach zbrojnych rozpoczęli służbę niereligijni (humanistyczni) kapelani. Ich zadaniem ma być udzielanie duchowego wsparcia żołnierzom, którzy nie są chrześcijanami czy muzułmanami.
Brytyjskie ministerstwo obrony podjęło niedawno decyzję o zatrudnieniu pierwszych trzech oficerów humanistycznych. Będą pracować w siłach lądowych, marynarce wojennej i lotnictwie.
To istotna zmiana, szczególnie gdy popatrzymy na badania. 38 proc. żołnierzy zawodowych i 30 proc. rezerwistów nie identyfikuje się z żadną religią. W 2012 roku było to odpowiednio 15 proc. żołnierzy zawodowych i 18 proc. rezerwistów. Wzrost jest więc pokaźny, choć nie powinien dziwić skoro obecnie 70 proc. brytyjskiej młodzieży to ateiści.
Polecamy: Skąd bierze się agresja? Nowe badania mogą pozwolić na jej kontrolę
W 2021 roku opublikowano badania dotyczące duchowego wsparcia dla osób niewierzących w siłach zbrojnych w Wielkiej Brytanii. We wnioskach eksperci zalecali zatrudnienie kapelanów humanistycznych, którzy mieli odpowiadać na potrzeby żołnierzy niewyznających żadnej religii.
Teraz stało się to faktem. To wielki sukces organizacji Humanists UK, która dba o prawa ateistów na Wyspach. Jedna z jej sekcji o nazwie Humanists and Non-religious in Defence (HAND, z j. ang.: humaniści i osoby niewierzące w siłach obronnych) od wielu lat walczyły o powołanie niereligijnych kapelanów do wojska.
„Cieszymy się, że siły zbrojne będą rekrutować oficerów humanistycznych do wsparcia duszpasterskiego. Ten historyczny krok odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na podobne usługi. W sytuacjach krytycznych ludzie potrzebują wsparcia skoncentrowanego na osobie. Dotyczy to zarówno wierzących jak i niewierzących”
– mówi Clare Elcombe Webber z Humanists UK.
Polecamy:
Oficerowie humanistyczni będą zatrudnieni w wojsku na tych samych zasadach, co kapelani innych wyznań. Przedstawiciele HAND mają nadzieję, że współpraca z organizacjami religijnymi i władzami przyniesie wymierne korzyści niewierzącym żołnierzom, którzy dotąd nie mogli liczyć na duchowe wsparcie.
Humanistyczni kapelani mają rozmawiać z żołnierzami o ich emocjach, etyce i sensie życia. Opierać będą się na świeckiej filozofii. Podobni duszpasterze pomagają już w szpitalach, hospicjach, więzieniach i na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach na świecie.
Humanists UK zabiega o to, aby podobna forma pomocy stała się powszechna w różnych dziedzinach życia. Do tej pory dzięki wsparciu organizacji przeszkolono i akredytowano na Wyspach ponad 220 humanistycznych opiekunów duszpasterskich. Większość z nich jest wolontariuszami w więzieniach i szpitalach. Kilkanaście osób to pracownicy etatowi.
Chodzi o wsparcie odważnych mężczyzn i kobiet, którzy muszą mierzyć się z wyzwaniami związanymi z karierą wojskową. Może to przynieść korzyści narodowi w tych trudnych czasach
– komentuje szef HAND Roger Hutton.
W Wielkiej Brytanii zachodzi powolna ewolucja instytucji, które udzielają duchowego wsparcia potrzebującym. Lindsay de Wal w 2018 roku została pierwszą osobą o poglądach humanistycznych, która otrzymała stanowisko kierownicze w służbie zdrowia. W lutym 2023 roku powołano pierwszego humanistycznego kierownika zespołu duszpasterskiego na jednym z brytyjskich uniwersytetów. W najbliższym czasie ma zostać zreformowana rada, która zajmuje się problemami związanymi z więziennictwem. Po zmianach w jej skład mają wejść przedstawiciele organizacji zrzeszających osoby niewierzące.
Przeciwnicy organizacji zrzeszających osoby o poglądach humanistycznych twierdzą, że pomoc duszpasterska dla osób niereligijnych jest hipokryzją. Czy można być niewierzącym i jednocześnie oczekiwać duchowego wsparcia? Psychologowie są w tej kwestii podzieleni. Jedną z cech odróżniających ludzi od zwierząt jest duchowość, której nie można po prostu wykreślić z naszego życia. Żaden specjalista nie jest w stanie stwierdzić, która forma wyznawania wiary jest dla nas najlepsza. Sami musimy to odkryć.
Dowiedz się więcej:
Zobacz też: