Nauka
Dobrej nocy. Naukowcy odkryli, jak sny pobudzają kreatywność
22 listopada 2024
Według ekspertów, dzieciom należy ograniczyć kontakt z nowymi technologiami. Gdzie leży bezpieczna granica korzystania z komputera czy smartfona?
Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła nowe wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i snu dla dzieci poniżej piątego roku życia. Eksperci podkreślają, że dzieci powinny więcej czasu spędzać na swobodnej zabawie ruchowej i interakcjach z opiekunami.
„Dbanie o aktywność fizyczną i zapewnienie wysokiej jakości snu poprawia zdrowie fizyczne, psychiczne i samopoczucie oraz pomaga zapobiegać otyłości i związanym z nią chorobom w późniejszym okresie życia” – tłumaczy dr Fiona Bull, kierownik programu nadzoru i profilaktyki chorób niezakaźnych w Światowej Organizacji Zdrowia.
WHO podaje, że obecnie ponad 23 proc. dorosłych oraz 80 proc. nastolatków nie jest wystarczająco aktywna fizycznie. Podkreśla również, że wczesne dzieciństwo to okres szybkiego rozwoju, w trakcie którego kształtowane i modyfikowane są nasze przyzwyczajenia i późniejszy styl życia.
Dzieciom należy więc wpajać pewne nawyki już od najmłodszych lat, m.in. ograniczać spędzanie czasu w pozycji siedzącej. Rodzice powinni także zwracać uwagę na dobór zabaw, stawiając przede wszystkim na czytanie bajek, opowiadanie historii, śpiewanie, układanie puzzli czy rozwiązywanie łamigłówek.
Eksperci podjęli również temat wpływu nowych technologii na rozwój małoletnich. Zgodnie z wytycznymi dzieci do pierwszego roku życia w ogóle nie powinny mieć kontaktu z ekranami komputerów, telewizorów czy smartfonów. Starszym zaś, do piątego roku życia, czas ten powinno się ograniczyć do maksymalnie 60 minut dziennie. Jak tłumaczą, dzięki wprowadzeniu takich ograniczeń rodzice zagwarantują dzieciom prawidłowy rozwój motoryczny i poznawczy.
WHO rekomenduje, by dzieci uczyć aktywności fizycznej już od pierwszego roku życia, głównie przez interaktywne zabawy ruchowe, w wymiarze przynajmniej trzech godzin dziennie. Dzieci nie powinny być również przypinane do wózka, fotelika czy krzesełka na dłużej niż godzinę dziennie.
Wśród zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia jest również dbanie o prawidłową długość snu: 14-17 godzin (do 3. miesiąca życia), 12-16 (do 12. miesiąca), 11-14 (dzieci w wieku 1-2 lat), 10-13 (w wieku 3-4 lat).