Poprzedni
Następny

Izrael będzie testował MDMA w leczeniu stresu pourazowego

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
MDMA w postaci kryształów (SCIENCE PHOTO LIBRARY)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Izraelscy żołnierze i cywile, którzy doświadczyli stresu pourazowego, będą poddawani eksperymentalnej terapii z użyciem MDMA. W większości krajów substancja ta jest nielegalna

MDMA, czyli ecstasy, to związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym, pobudzającym i psychodelicznym. W większości państw ecstasy jest nielegalne, ale od kilkudziesięciu lat trwają badania nad jego terapeutycznym wykorzystaniem. Niedawno Izrael ogłosił rozpoczęcie eksperymentalnej terapii osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD). O sprawie poinformował izraelski dziennik „Haaretz”.

Wśród objawów PTSD wymienia się depresję, zaburzenia snu, stany lękowe, a także tzw. flashbacki, czyli powracające wspomnienia z pola walki lub innych traumatycznych wydarzeń. Narastający problem z PTSD wśród żołnierzy oraz osób zamieszkujących tereny graniczące ze Strefą Gazy sprawił, że Izrael zdecydował się przeprowadzić eksperyment z udziałem grupy 50 osób. Dawki MDMA będą im podawane przez specjalnie przeszkolonych w tym celu pracowników szpitali.

Badania na świecie

Badania nad działaniem MDMA już w latach 80. były prowadzone w Stanach Zjednoczonych, jednak pięć lat później substancja ta została zakazana. Dopiero w 2001 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na prowadzenie badań nad MDMA w terapii leczenia stresu pourazowego. Podobne badania w 2007 r. prowadzono także w Szwajcarii, gdzie finansowało je Multidyscyplinarne Stowarzyszenie ds. Badań nad Substancjami Psychodelicznymi (MAPS).

W 2018 r. wyniki badań nad zastosowaniem MDMA opublikowało czasopismo „Lancet Psychiatry”. Przeprowadzono je na 26 weteranach wojennych, którzy cierpieli na PTSD od ponad pół roku. Badanym podawano losowo różne dawki MDMA: 30 mg, 75 mg i 125 mg. „Lancet Psychiatry” podkreśla, że u osób, którym podano dwie największe dawki, „stwierdzono znaczne zmniejszenie objawów PTSD”.

Naukowcy z MAPS podkreślają w komunikacie zamieszczonym w witrynie internetowej organizacji, że chcą, by do 2021 r. FDA wprowadziło MDMA na listę leków.

Nie tylko wojna

Jak czytamy na stronie MAPS, MDMA może pomagać nie tylko żołnierzom, ale także ofiarom gwałtów oraz osobom, które przeszły inne traumatyczne doświadczenia, takie jak np. wypadki drogowe. Kalifornijskie stowarzyszenie sponsoruje też badania nad zastosowaniem MDMA w leczeniu różnego rodzaju fobii społecznych i autyzmu u osób dorosłych.

Terminy „MDMA” i „ecstasy” często są używane zamiennie, ale naukowcy z MAPS podkreślają ze swojej strony, że są to różne substancje. Jak tłumaczą, ecstasy dostępne na czarnym rynku zawiera pewne ilości MDMA, ale również inne niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia składniki.

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES