Humanizm
Najpierw intuicja, potem kultura
20 grudnia 2024
Dzieci, które zaczynają czytać dla przyjemności na wczesnym etapie życia, osiągają wyższe wyniki w testach poznawczych i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym wchodząc w okres dojrzewania.
W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Psychological Medicine”, naukowcy z Wielkiej Brytanii i Chin odkryli, że dzieci powinny czytać przez około 12 godzin tygodniowo. Jest to optymalny czas, który w późniejszym okresie skutkuje poprawą struktury mózgu.
Zobacz też:
Znaleźliśmy znaczące dowody na to, że czytanie jest powiązane z ważnymi czynnikami rozwojowymi u dzieci. Poprawia ich funkcje poznawcze, zdrowie psychiczne i strukturę mózgu. Są one podstawą przyszłej nauki i dobrego samopoczucia
– stwierdziła Barbara Sahakian, współautorka badania.
Czytanie dla przyjemności może być ważną i równocześnie przyjemną aktywnością w dzieciństwie. W przeciwieństwie do słuchania i języka mówionego, które rozwijają się szybko i łatwo u małych dzieci, czytanie jest umiejętnością wyuczoną i wymaga samodzielnego zaangażowania.
W dzieciństwie i w okresie dojrzewania nasze mózgi intensywnie się rozwijają, co czyni ten czas szczególnie ważnym dla wypracowania zachowań wspierających nasz rozwój poznawczy. Do tej pory nie było jasne, jaki wpływ na mózg ma zachęcanie dzieci do czytania już od najmłodszych lat. Nie było wiadomo jak to wpływa na ich funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne w późniejszym życiu.
Aby to zbadać, naukowcy z Uniwersytetów Cambridge i Warwick w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Fudan w Chinach przyjrzeli się danym z „Adolescent Brain and Cognitive Development” (ABCD) w USA. Jest to badanie obejmujące prawie 12 tys. młodych ludzi. Przeprowadzono je w 21 ośrodkach badawczych na terenie Stanów Zjednoczonych. Naukowcy badają czynniki środowiskowe, społeczne, genetyczne i biologiczne, które wpływają na rozwój mózgu i funkcji poznawczych, także zachowanie i zdrowie.
Zespół przeanalizował szeroki zakres danych z wywiadów klinicznych, testów poznawczych, ocen psychicznych i behawioralnych oraz skanów mózgu. W ten sposób naukowcy mogli porównać młodych ludzi, którzy zaczęli czytać dla przyjemności w stosunkowo młodym wieku (od dwóch do dziewięciu lat), z tymi, którzy zaczęli to robić później lub wcale. W analizach uwzględniono wiele ważnych czynników, w tym ich status społeczno-ekonomiczny.
Spośród ponad 10 tys. przebadanych uczestników, prawie połowa (48 proc.) mało czytała dla przyjemności lub zaczęła to robić dopiero w późniejszym okresie dzieciństwa. Pozostała część zaczęła czytać w wieku od trzech do dziesięciu lat. Zespół odkrył silny związek między czytaniem dla przyjemności w młodym wieku a pozytywnymi wynikami w testach poznawczych, kiedy dojrzewali. Dzieci te miały również lepsze samopoczucie, oceniane za pomocą szeregu wyników klinicznych i raportów od rodziców i nauczycieli. Ponadto doświadczały mniej oznak stresu i depresji. Maluchy, które zaczęły czytać dla przyjemności wcześniej, spędzały również mniej czasu oglądając telewizję lub korzystając ze smartfonów i tabletów. Miały również tendencję do dłuższego snu.
Czytanie to nie tylko przyjemne doświadczenie — powszechnie przyjmuje się, że inspiruje myślenie i kreatywność, zwiększa empatię i zmniejsza stres.
Optymalny czas na czytanie dla przyjemności w dzieciństwie wynosi około 12 godzin tygodniowo. Okazało się, że powyżej tego czasu nie ma żadnych dodatkowych korzyści. Przy dłuższym czasie zaobserwowano nawet stopniowy spadek zdolności poznawczych. Według naukowców może wynikać z faktu, że dzieci spędzają więcej czasu w pozycji siedzącej, a mniej na zajęciach ruchowych.
Zachęcamy rodziców do tego, aby dołożyli wszelkich starań, żeby obudzić w swoich dzieciach radość z czytania w młodym wieku. W ten sposób nie tylko dadzą im przyjemność, ale także wspomogą ich rozwój i zachęcą do wyrobienia nawyków czytelniczych, które mogą okazać się korzystne również w dorosłym życiu
– stwierdził profesor Jianfeng Feng z Uniwersytetu Fudan w Szanghaju w Chinach i Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii.
Być może teraz ten sam zespół naukowców powinien przyjrzeć się konsekwencją zmuszania dzieci do czytania. Z pewnością dałoby to wiele ciekawych i zaskakujących wyników.
To może cię zainteresować: