Humanizm
Zagadki umysłu. Możliwe, że Twój przyjaciel to zombie
12 października 2024
Coraz więcej seniorów zmaga się z wyzwaniami zdrowotnymi. Często skupiamy się na fizyczności i zapominamy o psychice, która jest równie ważna. Samotność (nawet sama jej perspektywa) oraz potrzeba zachowania niezależności mogą ich przerażać, a nawet niszczyć relacje z najbliższymi. Jak możemy zadbać o naszych krewnych w podeszłym wieku?
Coraz więcej seniorów zmaga się z wyzwaniami zdrowotnymi. Często skupiamy się na fizyczności i zapominamy o psychice, która jest równie ważna. Samotność (nawet sama jej perspektywa) oraz potrzeba zachowania niezależności mogą ich przerażać, a nawet niszczyć relacje z najbliższymi. Jak możemy zadbać o naszych krewnych w podeszłym wieku?
Raporty demograficzne nie pozostawiają złudzeń. Rozwój medycyny, opieki społecznej oraz wzrastająca świadomość wpływu stylu życia na nasz organizm sprawiają, że dłużej możemy cieszyć się zdrowiem. Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że liczba osób, które przekroczyły sześćdziesiąty, siedemdziesiąty i osiemdziesiąty rok życia będzie wzrastać na całym świecie.
W styczniu 2022 r. średnia długość życia Polaków wynosiła około 76 lat. Udział osób w wieku 65 lat i starszych w populacji oscylował w granicach dwudziestu procent. Wpływa to na różne aspekty życia społecznego i ekonomicznego. Potrzebna jest większa liczba lekarzy oraz innych specjalistów (opiekunów, pielęgniarzy). Wzrasta zapotrzebowanie na usługi świadczone przez opiekę społeczną, co dodatkowo obciąża też budżet państwa.
Polecamy: Coraz większa samotność seniorów. „Możemy im pomóc”
Osoby starsze mogą uzyskać pomoc na różne sposoby. Wiele instytucji i organizacji wspiera seniorów.
Seniorzy często pragną pozostać w swoich domach, gdzie czują się bezpiecznie i komfortowo. Jeśli sami musimy zajmować się np. naszymi dziećmi, lub mieszkamy daleko od rodziców, dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie opiekuna domowego. Pomoże on osobom starszym w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie, sprzątanie i zakupy. Będzie też pilnował, aby zażywać leki o odpowiednich porach oraz towarzyszył w wizytach u lekarza.
Rozwiązaniem mogą być też domy opieki, gdzie przez całą dobę starszymi ludźmi zajmują się profesjonaliści, którzy dostarczają im fachowej pomocy. Seniorzy znajdują tam często towarzystwo i rozrywkę, bo znajdują się wśród osób w podobnym wieku.
Oddawanie rodziców do domów opieki jest jednak kontrowersyjnym rozwiązaniem. Osoby starsze powinny same wyrazić chęć zamieszkania w podobnym ośrodku, nigdy nie może odbywać się to wbrew ich woli. Społeczeństwo postrzega podobne zachowanie, jako „pozbycie się” problemu. Nie zawsze tak jest, jednak musimy o tym wszystkim rozmawiać w rodzinie i wśród bliskich, a decyzja nigdy nie powinna być jednostronna i traktowana jak „zrzucenie ciężaru”.
Polecamy:
Współczesna technika wspiera seniorów w codziennym życiu. Przykładem może być teleopieka i aplikacje mobilne monitorujące zdrowie. Także wspólnoty lokalne i organizacje non-profit często organizują programy pomocowe i aktywizujące osoby starsze.
Pomoc seniorom w zachowaniu ich niezależności i godności, to wyraz naszej miłości dla tych, którzy przez lata zajmowali się nami.
Nie chodzi tylko o zorganizowanie opieki, którą często sami zapewniamy naszą obecnością i działaniami. Ważny jest przede wszystkim szacunek dla członków rodziny w podeszłym wieku. Powinniśmy zadbać o to, aby każdy senior w naszym otoczeniu czuł się doceniony i ważny. Wymaga to troski i uwagi.
Musimy pamiętać o godności i autonomii osób starszych, szanować ich prawa i przekonania. Dlatego decyzja o formie opieki powinna być podejmowana z ich udziałem.
Wspieranie bliskich w podeszłym wieku to nie tylko obowiązek moralny, ale także szansa na pogłębienie relacji opartych na zrozumieniu. Możemy posłuchać bezcennych porad i osób starszych. Jednocześnie pokazać naszym dzieciom, jak wygląda miłość do seniorów w praktyce. Być może dzięki temu w przyszłości, gdy sami się zestarzejemy, doświadczymy empatii i ciepła z ich strony.
Dowiedz się więcej:
Zobacz też: