Kariera w internecie zamiast lotu w kosmos

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Każdego roku w Federacji Rosyjskiej z okazji Dnia Kosmonautyki dzieci przebierają się za kosmonautów na pamiątkę pierwszego lotu człowieka w kosmos. Moskwa, 12 kwietnia 2019 r. (ARTYOM GEODAKYAN / TASS / GETTY IMAGES)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut

Z badań przeprowadzonych przez jedną z amerykańskich sondażowni wynika, że dzieci, pomimo zainteresowania kosmosem, wolałyby wybrać jednak karierę internetowego celebryty, a nie astronauty

Amerykańska agencja analiz The Harris Poll przeprowadziła ankietę dotyczącą zainteresowania tematyką kosmosu wśród dzieci w wieku 8–12 lat na zlecenie firmy LEGO. Badanie było podstawą do stworzenia miesięcznego cyklu wydarzeń związanych z eksploracją kosmosu zorganizowanych z okazji 50. rocznicy lądowania Apollo 11 na Księżycu. Oprócz tego LEGO, we współpracy z wydawnictwem Scholastic, zobligowało się do organizacji wyjazdu 50 uczniów na „kosmiczne warsztaty” NASA (NASA Space Camp) w 2020 r.

Kto chciałby zostać astronautą?

Ankieterzy zadali pytania dzieciom ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chin. Aż 86 proc. z nich potwierdziło zainteresowanie tematami związanymi z astronautyką. Ankietowani byli pytani także o inne kwestie, m.in. o wybór wymarzonej kariery. Pomimo dużego zainteresowania zagadnieniami związanymi z eksploracją kosmosu, tylko 11 proc. dzieci chciałoby wybrałoby pracę astronauty.

Opinie znacząco różniły się w zależności od pochodzenia. Większość z 11 proc. stanowili młodzi Chińczycy – 56 proc. z nich oświadczyła, że marzy o karierze astronauty. W Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na pierwszym miejscu wśród najbardziej pożądanego zawodu znalazła się kariera youtubera, a dalej – nauczyciela i sportowca. Aspiracje do pracy astronauty wyraziło niewiele ponad 10 proc. ankietowanych.

Dzieci znają historię podboju kosmosu

Niedawno obchodziliśmy 50. rocznicę lądowania na Księżycu. Średnio 85 proc. ankietowanych dzieci potrafiło wskazać Neila Armstronga jako pierwszego człowieka na Księżycu (88 proc. w USA, 87 proc. w Wielkiej Brytanii i 79 proc. w Chinach). Młodzi uczestnicy sondażu nie dali się oszukać i tylko 2 proc. z nich wskazało, że „mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości” wykonał Buzz Lightyear, fikcyjny bohater popularnej animacji Toy Story.

Ankieterzy pytali również o to, czy możliwe będą podróże na Marsa; odpowiedzi na „tak” udzieliły prawie wszystkie dzieci (97 proc. w Chinach, 88 proc. w USA, 87 proc. w Wielkiej Brytanii). Dodatkowo w Chinach 24 proc. ankietowanych oceniło, że taka wyprawa odbędzie się w 2019 lub w 2020 r.

Ponad trzy czwarte dzieci uważa, że w przyszłości będziemy mogli żyć na innej planecie; najbardziej w taki scenariusz wierzą młodzi Chińczycy (96 proc.), podczas gdy odsetek ten jest mniejszy w przypadku Stanów Zjednoczonych (66 proc.) i Wielkiej Brytanii (62 proc.).

Dlaczego dzieci, pomimo zainteresowania tematyka kosmosu, nie marzą o pracy astronauty? Eric Berger z serwisu Ars Technica tłumaczy, że podróże kosmiczne to dla amerykańskich i brytyjskich dzieci „stara historia”, bo od lądowania na Księżycu minęło już 50 lat, a pierwsze prace badawcze na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ruszyły już prawie 20 lat temu.

Źródła: CNN, HarrisPollOnline, Yahoo, ArsTechnica

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES