Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Język chiński staje się coraz popularniejszym przedmiotem w szkołach w Afryce. Zmiany w programach nauczania podyktowane są względami gospodarczymi, a konkretnie – inwestycjami realizowanymi przez Chiny w tej części świata Uczniowie szkół podstawowych w Kenii od 2020 r. będą się uczyć języka chińskiego, a dokładnie jego najpopularniejszej, standardowej wersji – mandaryńskiego. Decyzja władz w Nairobi ma zacieśnić relacje z Chinami, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły poziom inwestycji w państwach afrykańskich. „Wzrost […]
Uczniowie szkół podstawowych w Kenii od 2020 r. będą się uczyć języka chińskiego, a dokładnie jego najpopularniejszej, standardowej wersji – mandaryńskiego. Decyzja władz w Nairobi ma zacieśnić relacje z Chinami, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły poziom inwestycji w państwach afrykańskich. „Wzrost znaczenia chińskiej gospodarki w skali świata jest tak duży, że Kenia dostrzega korzyści płynące z nauki języka mandaryńskiego” – przyznał Julius Jwan, dyrektor Kenijskiego Instytutu Nauczania (KICD).
Instytut opracował już projekt programu przewidującego, że lekcje chińskiego, początkowo, będą się odbywać w czterech placówkach. Kenia nie jest pierwszym afrykańskim krajem, który zdecydował się na taki krok. W 2014 r. decyzję o wprowadzeniu do szkół nauki języka chińskiego podjęły władze Republiki Południowej Afryki. Z kolei Uganda planuje wprowadzenie nauki tego języka do szkół ponadpodstawowych.
Kenia obecnie jest w trakcie wprowadzania nowego programu nauczania, który ma na celu zreformowanie systemu edukacji. Decyzję o wprowadzeniu lekcji chińskiego do szkół poprzedziły wizyty ekspertów od edukacji z Chin. Ustalono także, że najlepsi kenijscy absolwenci mogą liczyć na specjalne stypendia umożliwiające im studiowanie na uniwersytetach w Państwie Środka.
Wcześniej Chiny zdecydowały się udzielić rządowi Kenii pożyczki, która została przeznaczona na budowę połączenia kolejowego między Nairobi i Mombasą. Projekt realizowały chińskie firmy, które prowadzą prace także w innych krajach Afryki. Chińczycy w Kenii inwestują jednak nie tylko w infrastrukturę – w 2005 r. utworzyli Instytut Konfucjusza na Uniwersytecie Nairobi. Jego misją jest promowanie nauki języka chińskiego oraz organizowanie wymiany wykładowców i studentów między Kenią i Chinami.
Ideą reformy kenijskiej edukacji jest zwiększenie potencjału absolwentów tamtejszych szkół na rynku pracy. W 2018 r. rząd opracował plan, który wprowadzał pilotażową wersję nowego programu nauczania dla przedszkoli. Następnym krokiem będzie kontynuacja tego programu w klasach pierwszych i drugich szkół podstawowych. Szkoły będą uczyły nie tylko mandaryńskiego, ale także arabskiego oraz francuskiego.