Nauka
Parada planet na niebie. Możesz zobaczyć wyjątkowe zjawisko
20 stycznia 2025
Pierwsza na świecie międzynarodowa kolejka linowa ma kursować między rosyjskim Błagowieszczeńskiem a chińskim Heihe
Amur stanowi naturalną granicę między Rosją i Chinami. Zimą, pokrywając się gęstym lodem, dosłownie „łączy” Błagowieszczeńsk i Heihe, przyczyniając się do wzrostu wymiany handlowej i pogłębienia relacji między miastami.
Zamarznięta rzeka stała się ważnym punktem odniesienia dla zwycięskiego projektu terminalu kolei linowej. Zaplanowany przez architektów z holenderskiego UNStudio terminal Blagoveshchensk będzie miał kilka poziomów z platformą widokową. Projekt obejmuje również tarasy, restauracje i ogród na dachu.
System będzie się składał z dwóch linii i czterech kabin. Każda z nich pomieści ok. 60 pasażerów; przewidziana jest również dodatkowa przestrzeń na bagaż. Całkowity czas podróży między Błagowieszczeńskiem a Heihe, przy uwzględnieniu procesu zapełniania kabin, wyniesie 7 minut 30 sekund. Odjazdy planowane są co 15 minut.
„System kolejek linowych to nowa forma transportu publicznego – zrównoważona, wyjątkowo szybka, niezawodna i wydajna. To bardzo pragmatyczny środek komunikacji, który zapewnia sporo przyjemności z faktu samego podróżowania” – podkreśla Ben van Berkel, założyciel UNStudio.
„Kolejki pozwalają nam zobaczyć miasta z zupełnie innej perspektywy i doświadczyć ich w odmienny sposób” – dodaje. Van Berkel zaznacza także, że kolejka będzie pierwszą w historii, która połączy dwa kraje i różne kultury.
Projekt, którym będzie zarządzać rosyjska firma konsultingowa Strelka KB, jest już w trakcie realizacji. Według planów budowa kolejki linowej i jej terminali ma rozpocząć się w 2020 r.