Nauka
Zobaczyli coś niemożliwego. Galaktyka świeci, choć nie powinna
15 kwietnia 2025
W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, nowoczesna przestrzeń Cavatina Hall w Bielsku-Białej stała się miejscem spotkania umysłów z różnych dziedzin. A wszystko to podczas drugiej edycji konferencji Holistic Talk. Wydarzenie, znane z promowania interdyscyplinarnego dialogu, przyciągnęło wiele osób spragnionych inspirujących rozmów.
Konferencja Holistic Talk 2025 w Bielsku-Białej przyciągnęła osoby otwarte na nowe idee, zainteresowane nauką, rozwojem oraz poszukujące prawdy i inspirujących treści. Po raz kolejny stała się przestrzenią dla tych, którzy cenią wiedzę, szanują dialog i pragną budować autentyczne relacje, sprzyjające lepszemu zrozumieniu współczesnego świata.
– W wirtualnym świecie coraz trudniej rozróżnić, kiedy mamy do czynienia z człowiekiem, a kiedy z maszyną. Istotą naszego człowieczeństwa jest spotkanie i rozmowa. Konferencje, takie jak Holistic Talk, to miejsca, gdzie ludzie rozmawiają z ludźmi, chociaż tematyka dotyczy także sztucznej inteligencji i maszyn – powiedziała Anna Godek-Biniasz, prezes Fundacji Fiducia i organizatorka Holistic Talk.
Wydarzenie, współorganizowane przez portal i kwartalnik Holistic News, otworzyła oraz prowadziła Jaśmina Nowak, znana dziennikarka Radia Wnet.
Wystąpienia rozpoczął mocnym akcentem Jacek Piekara, znany twórca polskiej fantastyki i autor cyklu o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie. Podzielił się ze słuchaczami swoimi metodami tworzenia alternatywnych światów literackich.
– Historia alternatywna, nazywana również kontrfaktyczną, zyskała ostatnio poparcie ze strony nauki. Fizycy opracowali coś, co nazwali teorią wieloświatów. Zakłada ona, że w każdej chwili nasz świat dzieli się na inne światy – są to zmiany zachodzące na poziomie kwantowym. Oznacza to, że każdy świat, który sobie wyobrazimy, jest gdzieś możliwy. Istnieje świat, w którym Hitler zwyciężył w drugiej wojnie światowej. Także istnieje świat, w którym Sowieci wylądowali na Księżycu. Istnieje także świat, w którym nie ma nas jako gatunku — mówił Jacek Piekara.
Wcześniej, w rozmowie z portalem Holistic News, zwrócił uwagę na znaczenie autentyczności w twórczości i wyraził obawy dotyczące wpływu poprawności politycznej na wolność artystyczną.
– Walka polityczna z artystami uderza nie tylko w takich „małych misiów” jak ja, ale także w wielkie postacie, jak Joanne Rowling. Przecież ona, multimilionerka i jedna z najważniejszych pisarek literatury popularnej, została zaatakowana w sposób niesłychanie brutalny – przekonywał.
Następnie na scenie pojawił się prof. Tomasz Witkowski, psycholog, który w swoim wystąpieniu „Psychologia bez uproszczeń. Tego nie dowiesz się w Internecie” podkreślił znaczenie krytycznego myślenia i demaskowania pseudonaukowych teorii w psychologii. Zwrócił uwagę na konieczność opierania praktyk terapeutycznych na solidnych podstawach naukowych.
– Większość z nas radzi sobie lepiej [po przejściu traumatycznego wydarzenia, przyp. red.] bez pomocy zewnętrznej lub z rozmową z innym człowiekiem. Dopiero jeśli po dwóch miesiącach nie ma poprawy, potrzebna jest pomoc specjalisty. – mówił prof. Witkowski
Monika Szubrycht, polonistka, dziennikarka i neurologopedka, autorka książek o zdrowiu psychicznym, wygłosiła prelekcję Autyzm u kobiet: ucieczki, maski, przyjmowanie ról. Zwróciła uwagę na problem niedostatecznej diagnozy autyzmu u kobiet. Podkreśliła, że kobiety w spektrum autyzmu często są niezauważane przez diagnostów ze względu na umiejętność maskowania trudności.
– Kiedy myślimy o osobie autystycznej, widzimy chłopca, którego nazwalibyśmy „małym profesorem”, wykonującego poprawnie skomplikowane operacje matematyczne. Gdy myślimy o autyzmie, w naszej głowie pojawiają się różne filmy. Ale te filmy nie mają bohaterek – spokojnych i grzecznych dziewczynek – przekonywała Monika Szubrycht.
Warto przeczytać: System edukacji nie uwzględnia potrzeb autystów
Jednym z najbardziej oczekiwanych prelegentów konferencji Holistic News 2025 był Marcin Możdżonek, prezes Naczelnej Rady Łowieckiej i były kapitan polskiej reprezentacji w siatkówce. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę myśliwych w ochronie przyrody oraz wpływ łowiectwa na gospodarkę i ceny żywności, w tym także produktów wegańskich.
–– Co łączy myśliwych i wegan? Miłość do zielonego, zero waste, zrównoważony rozwój oraz korzystanie z dóbr odnawialnych. Łatwo głosić hasła „zakażmy myślistwa”, ale ostatecznie łowiectwo wpływa na cenę każdego rodzaju pożywienia, również wegańskich burgerów – wskazywał Możdżonek. – Myśliwi w Polsce są grupą, która najbardziej przestrzega prawa. Wszystko, co robimy, musi być zgodne z obowiązującymi przepisami. Nie jesteśmy przy tym finansowani z budżetu państwa – wszystko opłacamy sami – dodawał też były mistrz świata w piłce siatkowej.
W rozmowie z portalem Holistic News mówił również o tym, dlaczego natura potrafi poradzić sobie bez ingerencji człowieka, podczas gdy lasy i ich mieszkańcy już nie. Poruszył także temat mowy nienawiści, której stał się ofiarą, odkąd objął funkcję prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej.
Dr Monika Wasilewska, psychoterapeutka i adiunkt Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajęła się tematem toksycznych relacji w rodzinie. Ekspertka analizowała, w jaki sposób traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa wpływają na życie dorosłych. Zwróciła uwagę, że choć trudne dzieciństwo nie determinuje naszej przyszłości, warto pracować nad własnym spokojem psychicznym, co w efekcie prowadzi do osiągnięcia szczęścia.
Wcześniej w rozmowie z Holistic News mówiła o tym, jak rodzinne narracje kształtują nasze postrzeganie świata i decyzje życiowe.
– Rodzina to system, w którym przez pokolenia prowadzony jest dialog. Odtrutką na toksyczne dzieciństwo jest wgląd w samego siebie – wiedza na swój temat. Potrząśnij rodziną i wytrząśnij z niej przekazy oraz sekrety. W efekcie możesz osiągnąć dobrostan psychiczny – przekonywała Monika Wasilewska.
Wywiad z Moniką Wasilewską możesz przeczytać: TUTAJ
Nie zabrakło również intrygującego wystąpienia prof. Andrzeja Zybertowicza, który analizował wpływ technologii cyfrowych i sztucznej inteligencji na nasze człowieczeństwo. Znany naukowiec zwracał uwagę zarówno na korzyści, jak i zagrożenia związane z postępującą cyfryzacją.
– Mamy epidemię rozpaczy. Rośnie dobrobyt, ale nie dobrostan. Bez przymusu, na własne życzenie, poddajemy się zombifikacji – alarmował prof. Andrzej Zybertowicz.
Wśród prelegentów konferencji Holistic Talk 2025 znalazł się także Szymon Pękala, publicysta i twórca popularnych kanałów YouTube Wojna Idei oraz Szymon mówi. W prelekcji Idee na wojnie. Czy internet i social media pomagają w szukaniu wspólnej drogi? analizował rolę mediów społecznościowych w debacie publicznej. Podkreślił, że choć internet ułatwia dostęp do informacji, to sprzyja też polaryzacji i powstawaniu baniek informacyjnych.
– Jeśli ktoś bezrefleksyjnie przełączał kanały w telewizji, w internecie łatwo wpadnie w spiralę krótkich, bezwartościowych treści. Ale świadomy użytkownik ma szansę znaleźć wartościowe informacje – mówił Pękala.
Wśród mówców był także Szymon Będkowski, wiceprezes Cavatina Holding i ekspert ds. zrównoważonego rozwoju miast. W prelekcji Miasta dla ludzi. Wspólna przestrzeń to wyzwanie dla nas wszystkich podkreślał znaczenie tworzenia przestrzeni publicznych sprzyjających integracji społecznej i aktywnemu trybowi życia.
– Bezpieczeństwo w mieście wiąże się z dbałością o przestrzenie publiczne. Jest to tzw. reguła starego pickupa albo reguła wybitych szyb. Głosi ona, że jeżeli w jakiejś prominentnej dzielnicy postawimy zardzewiałego pickupa z wybitymi szybami, to dzielnica ta zacznie się stopniowo degradować. Stanie się mniej pożądana, a następnie pojawi się tam przestępczość i inne negatywne zjawiska społeczne – wskazywał w trakcie prelekcji Szymon Będkowski.
Zobacz jak wyglądał Holistic Talk 2025. Filmowy skrót
– Pragnę podziękować wszystkim za udział w tym inspirującym wydarzeniu. To był niezwykle wartościowy czas pełen rozmów i wymiany poglądów. Szczególne podziękowania kieruję do prelegentów oraz mecenasów, wśród których znaleźli się AON, Resi Capital i Cavatina – podsumowała Anna Godek-Biniasz.
Konferencja Holistic Talk 2025 była wydarzeniem, które nie tylko dostarczyło uczestnikom solidnej dawki wiedzy, ale również skłoniło do refleksji nad współczesnymi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi. Pokazała, że niezależnie od tego, czy mówimy o ekonomii żywności, wolności słowa, reinterpretacji mitów czy kwestiach tożsamości – otwartość na nowe idee oraz umiejętność krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość są kluczowe dla budowania lepszej wspólnoty.
– Już dziś myślimy o kolejnych edycjach wydarzenia. Być może następnym razem spotkamy się w Warszawie, Poznaniu, Krakowie lub Katowicach. Docierają do nas głosy, że tam czekają na nas czytelnicy Holistic News, i chcemy wyjść im naprzeciw – zapowiedziała prezes Fundacji Fiducia.