Prawda i Dobro
Ogień, rakija i tajemniczy wędrowiec. Wieczór Badnjaka na Bałkanach
20 grudnia 2024
Mer Helsinek proponuje milion euro za najlepszy pomysł, który pozwoli miastu na korzystanie z nowego źródła energii
Fińskie społeczeństwo w całej Europie znane jest z obywatelskiego zaangażowania. Władza od wielu lat bardzo poważnie traktuje oddolne inicjatywy, a pod obrady parlamentu regularnie trafiają ustawy zaproponowane przez Finów. Politycy po raz kolejny postanowili skorzystać z kreatywności obywateli – tym razem w związku z zanieczyszczeniem powietrza w Helsinkach.
Mer Jan Vapaavuori ogłosił nietypowy konkurs w ramach akcji Helsinki Challenge. „Milion euro dla tego, kto wymyśli rozwiązanie zastąpienia węgla dla celów grzewczych w Helsinkach” – ogłosił podczas międzynarodowego sympozjum dotyczącego polityki miejskiej.
Pomysł Vapaavuoriego jest związany z założeniami rządu. Według planów do 2029 r. w Finlandii zakazane będzie użycie węgla w energetyce, także jeśli chodzi o produkcję ciepła i prądu. Proekologiczne prawo było jednym z pierwszych uchwalonych w tym roku przez parlament.
Helsinki Challenge to międzynarodowy konkurs, promujący zapobieganie zmianom klimatu. Początek starcia jest planowany na jesień, jednak władze już teraz wykorzystują okazję do promowania proekologicznych postaw.
Stolica Finlandii wciąż w dużej mierze jest zaopatrywana w energię pochodzącą ze spalania węgla kamiennego. „Mamy tylko 10 lat na wycofanie się z węgla. Dla miasta wielkości Helsinek to ogromne wyzwanie” – powiedział Vapaavuori w wywiadzie w radiu Yle.
Obecnie Helsinki zamieszkuje ok. 640 tys. mieszkańców. Jak podkreślił mer, projekt dostarczenia im elektryczności i ciepła będzie warty dziesiątki, a może nawet setki milionów euro.
Pewnie dlatego mer zachęca mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie. Ostatnio udzielił Finom kilku wskazówek na jego temat w mediach społecznościowych. „Rozwiązanie powinno być możliwie zrównoważone i zakładać niewielkie wykorzystanie biomasy” – zasugerował.
Jak informuje radio Yle, użycie węgla kamiennego w energetyce odpowiada za 45 proc. zanieczyszczeń powietrza w metropolii Helsinek (badacze wzięli pod uwagę również ościenne miasta Espoo i Vantaa).
Finlandia nie powinna mieć problemu z dostosowaniem się do wyśrubowanych oczekiwań społeczeństwa wobec polityki energetycznej. W skali całego kraju energetyka węglowa ma jedynie 10 proc. udziału w produkcji energii. O wiele bardziej popularna w Finlandii jest energia ze źródeł odnawialnych.
Źródła: Yle, Guardian, PAP