Prawda i Dobro
Ogień, rakija i tajemniczy wędrowiec. Wieczór Badnjaka na Bałkanach
20 grudnia 2024
Smog wpływa nie tylko na stan naszego zdrowia, ale także na nasze portfele
„Polska jest w czołówce krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, a walka ze smogiem i jego skutkami kosztuje nasz kraj 111 mld zł rocznie. Dodatkowo, w latach 2018-2025 smog będzie kosztować Unię Europejską aż 475 mld euro rocznie, co stanowi 2,9 proc. średniego rocznego PKB” – czytamy w raporcie firmy Deloitte.
W związku z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska eksperci postanowili po raz kolejny zwrócić uwagę opinii publicznej na problem smogu. Jak pokazują badania, zanieczyszczenie środowiska jest przyczyną śmierci co 10. człowieka na świecie. Z powodu smogu w Europie dochodzi do ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, a w Polsce – do 46 tys. zgonów.
„Polska ma poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza, gdzie w niektóre dni – zwłaszcza w sezonie grzewczym – stężenie zanieczyszczeń w wielu miastach kilkakrotnie przekracza dopuszczalne limity” – mówi Julia Patorska, lider zespołu ds. analiz ekonomicznych Deloitte.
„Chociaż w ostatnich latach nastąpił wzrost społecznej świadomości co do zagrożeń związanych ze smogiem, to nadal większość najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. Na terenach wiejskich nie jest lepiej, a mieszka tam blisko 40 proc. ludności” – dodaje.
Deloitte przypomina również, że na dzień 5 czerwca przypadła w tym roku data Światowego Długu Ekologicznego. Terminem tym określa się moment, w którym ludzkość przekracza roczny budżet wykorzystania zasobów naturalnych przez człowieka.
„Ten wysoki deficyt ekologiczny jest kontynuacją długoterminowego trendu. Po raz pierwszy dzień długu ekologicznego wypadł 29 grudnia 1970 r. Zaledwie 50 lat później wypada on kwartał wcześniej” – tłumaczy Irena Pichola, ekspert zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej.
„W tym roku Polacy na koszt Ziemi żyją już od 15 maja. Najwcześniej swój dług zaciągnęły Katar i Luksemburg, odpowiednio 11 i 16 lutego. To pokazuje, w jakim tempie zaciągamy kredyt, którego nigdy nie będziemy w stanie spłacić” – dodaje.
Eksperci podkreślają, że niezbędna jest edukacja społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Dzięki niej będziemy mogli racjonalnie wykorzystywać nasze zasoby, a wytwarzane produkty, podobnie jak materiały i surowce, będą mogły pozostawać w obiegu możliwie jak najdłużej, przy maksymalnym zminimalizowaniu wytwarzanych odpadów.
Analitycy wyliczyli, że potrzeba dokładnie 6 bln euro rocznych inwestycji, by do 2030 r. ograniczyć globalne ocieplenie do 2 stopni Celsjusza. Zwracają także uwagę, że realną zmianę w naszym podejściu do ochrony środowiska osiągniemy dopiero wtedy, gdy w proces zmian zaangażują się konsumenci, sektor prywatny i władze publiczne. Firma szacuje, że w latach 2018-2025 obywatele państw UE mogą zaoszczędzić dzięki temu nawet 183 mld euro.