Nauka
Technologia wodorowa na morzach. Yamaha tworzy silniki przyszłości
20 listopada 2024
1 stycznia 2021 r. wystartuje ETIAS – unijny system rejestracji podróżujących spoza Unii Europejskiej. Obejmie on 61 krajów, w tym Stany Zjednoczone. Obywatele tych państw będą musieli wystąpić o płatne zezwolenie dające prawo wjazdu do krajów strefy Schengen Głównym celem Europejskiego Systemu Informacji o Podróżach i Autoryzacji (ETIAS) jest zwiększenie bezpieczeństwa państw członkowskich Unii Europejskiej oraz ograniczenie problemów związanych z nielegalną imigracją i terroryzmem. […]
Głównym celem Europejskiego Systemu Informacji o Podróżach i Autoryzacji (ETIAS) jest zwiększenie bezpieczeństwa państw członkowskich Unii Europejskiej oraz ograniczenie problemów związanych z nielegalną imigracją i terroryzmem.
System ma objąć 61 państw spoza UE, które obecnie zwolnione są z obowiązku wizowego. Do tej pory ich obywatele mogli podróżować do krajów strefy Schengen na okres 90 dni, zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych.
Poza Stanami Zjednoczonymi są to m.in. Australia, Brazylia, Gruzja, Ukraina, Izrael, Japonia i Korea Południowa. Nie wiadomo jeszcze, co z Wielką Brytanią, która nadal przechodzi procedurę brexitu, ale prawdopodobnie także ten kraj zostanie objęty procedurą uzyskania zezwolenia na wjazd do dowolnego kraju Unii Europejskiej.
ETIAS pozwoli na sprawdzanie, gromadzenie i aktualizowanie informacji na temat odwiedzających. Procedura nie będzie skomplikowana – weryfikacja ETIAS powinna zająć ok. 10 minut. Na początku dana osoba zostanie poproszona o wypełnienie specjalnego kwestionariusza online. Będzie on zawierał m.in. takie dane, jak: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia, informacje dotyczące obywatelstwa, adres, e-mail, numer telefonu czy informacje o edukacji i doświadczeniu zawodowym.
Ponadto pojawią się pytania o stan zdrowia, rejestry karne czy pytania o podróże do stref objętych konfliktami. Następnie trzeba będzie uiścić stosowną opłatę, która będzie oscylowała w granicach siedmiu euro. Opłaty będą wykonywane za pośrednictwem kart kredytowych i debetowych. Osoby poniżej 18. roku życia nie będą ponosiły żadnych kosztów, ale wniosek taki będzie musiał wypełnić opiekun prawny.
System zweryfikuje informacje na temat aplikanta w bazach danych Unii Europejskiej i katalogach Interpolu. Po pozytywnej weryfikacji zezwolenie na podróż powinno zostać wydane w ciągu kilku minut. Podróżujący będzie zobowiązany do posiadania paszportu ważnego co najmniej trzy miesiące od daty planowanej podróży.
Po pozytywnej weryfikacji zezwolenie na podróż ważne będzie przez trzy lata bądź też do końca ważności dokumentu podróży zarejestrowanego podczas składania wniosku. Należy jednak pamiętać, że zezwolenie nie będzie automatycznie dawało prawa do wjazdu i pobytu. Ostateczna decyzja należeć będzie do straży granicznej. Jeżeli system odmówi zgody na wjazd, potrzebna będzie osobna, indywidualna procedura kontrolna, która może zająć od czterech dni do maksymalnie dwóch tygodni.
Amerykańskie media system ETIAS określają mianem „obowiązku wizowego” dla swoich obywateli. Władze unijne odcinają się od tego sformułowania, nazywając autoryzację „zezwoleniem”, wskazując, że pozwolenie na podróż nie wymaga ani wizyty w konsulacie, ani gromadzenia danych biometrycznych.
Źródło: schengenvisainfo.com