Prawda i Dobro
9 niezwykłych tradycji świątecznych. Nie zobaczysz tego nigdzie w Europie
24 grudnia 2024
Z raportu opublikowanego w JAMA Pediatrics wynika, że zalegalizowanie marihuany w niektórych amerykańskich stanach nie przyczyniło się do zwiększenia popularności używki, szczególnie wśród młodzieży
Badanie, na podstawie którego amerykańscy naukowcy postawili swoją tezę, trwało 24 lata (1993–2017). Powtarzano je w szkołach średnich – w klasach od dziewiątej do dwunastej – co drugi rok. Kwestionariusze wypełniło ok. 1,4 mln uczniów z 27 stanów i Dystryktu Kolumbii.
Młodzież odpowiadała na pytania dotyczące stylu życia. Obejmowały one takie kwestie jak odżywianie się, aktywność seksualna oraz częstotliwość i rodzaj stosowania substancji psychoaktywnych – w tym marihuany. Celem naukowców była m.in. ocena sytuacji po zalegalizowaniu w części stanów marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych.
W grudniu 2018 r. rozpoczęto analizę danych. Okazało się, że w stanach, gdzie zalegalizowano rekreacyjną marihuanę, liczba nastolatków korzystających z używki raz w miesiącu spadła o 8 proc. Z kolei liczba młodych osób deklarujących jej palenie przynajmniej dziesięć razy w miesiącu zmalała o 9 proc.
Przyczyn takiego wyniku można dopatrywać się w restrykcyjnych przepisach dotyczących sprzedaży legalnej marihuany. Sprzedający dokładnie sprawdzają, czy dany klient może zakupić używkę. Przede wszystkim chodzi o weryfikację wieku. Jeśli klient nie ukończył 21 lat, nie może dokonać zakupu.
Drugim powodem, istotnym w kontekście młodzieży, jest mechanizm psychologiczny zwany zakazanym owocem. Gdy nielegalna substancja, której zdobycie wiązało się z ryzykiem, stała się dostępna, nastąpił spadek motywacji do podejmowania starań o jej zakup, co w konsekwencji doprowadziło do zmniejszenia zainteresowania jej użytkowaniem.
Naukowcy w raporcie zaznaczają, że do tej pory żadne badania nie dostarczyły dowodów na to, że legalizacja marihuany znacząco zwiększa chęć jej używania. Co więcej, ich 24-letnie badania potwierdzają, że legalna sprzedaż używki (na obecnych zasadach) powoduje spadek zainteresowania nią. Marihuana do celów rekreacyjnych jest obecnie legalna w 10 stanach, a do celów medycznych – w 33.
Źródło: JamaNetwork.com, BusinessInsider.com, HealthDay.com
Prawda i Dobro
24 grudnia 2024
Zmień tryb na ciemny