Prawda i Dobro
Związki i rozstania na emigracji. Bolesna cena za „lepsze życie”
17 stycznia 2025
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że lęk przed matematyką może mieć negatywny wpływ nie tylko na poziom nauczania, lecz także na stan gospodarki. Nadzieję na zmianę sytuacji daje to, że ustalono jego źródło Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Cambridge lęk przed matematyką może negatywnie wpływać na proces nauczania. Nie jest to jednak wymysł leniwych uczniów, co przed kilku laty potwierdziły badania aktywności mózgu. Okazało się, że lęk przejawia się nie tylko w postaci obawy przed nauczycielem, sprawdzianem czy lekcją – […]
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Cambridge lęk przed matematyką może negatywnie wpływać na proces nauczania. Nie jest to jednak wymysł leniwych uczniów, co przed kilku laty potwierdziły badania aktywności mózgu. Okazało się, że lęk przejawia się nie tylko w postaci obawy przed nauczycielem, sprawdzianem czy lekcją – reakcję lękową wywoływała już sama perspektywa konieczności rozwiązania jakiegoś zdania.
Najnowsze badania naukowców z Cambridge, przeprowadzone wśród uczniów w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, sugerują, że lęk nie tylko nie mobilizuje, ale wręcz negatywnie wpływa na postępy w nauce. Zjawisko może nakręcać niebezpieczną spiralę na zasadzie: im większy lęk – tym słabsze wyniki – tym większy lęk – itd.
Co ciekawe, statystyki pokazują, że lęk przed matematyką dotyczy także uczniów, których oceny wskazują na to, że radzą sobie z nią dobrze, a nawet bardzo dobrze. To oznacza, że nie jest to cecha uczniów, których właściwości poznawcze nie predestynują do wybitnych osiągnięć w naukach ścisłych.
Z tego z kolei można wysnuć wniosek, że statystyczna przewaga dziewcząt wśród młodzieży, u której takie lęki zaobserwowano, także nie wynika z ich słabszych predyspozycji, lecz raczej z wpajania im przekonania, że matematyka to męski przedmiot, więc i tak są skazane na przeciętność.
Z badań wynika, że lęk przed matematyką z reguły nie ma związku z tym, że jest to dziedzina wybitnie trudna. Jego źródłem jest sposób, w jaki matematyka jest prezentowana – przez rówieśników, rodzeństwo, a przede wszystkim przez rodziców i nauczycieli. Badacze uważają, że ich ekspertyzy powinny umożliwić zmianę podejścia do matematyki, zwłaszcza w kwestii zmniejszenia poziomu związanego z nią stresu.
Może to być także wskazówka dla polskiego szkolnictwa, które w ostatnich latach zmaga się pogarszającymi się wynikami w nauce matematyki. Na początku roku zwróciła na to uwagę Najwyższa Izba Kontroli, która w raporcie zasugerowała nawet, by do czasu poprawy sytuacji rozważyć wstrzymanie obowiązkowej matury z tego przedmiotu.
Niewykluczone, że taki właśnie krok – choć budzący kontrowersje – mógłby w pozytywny sposób wpłynąć na zmianę w zakresie edukacji matematycznej. Pewnym tropem mógłby być przykład Finlandii, która wysoko plasuje się w rankingu osiągnięć w przedmiotach ścisłych, choć nie ma tam obowiązkowej matury z matematyki.
Brytyjscy naukowcy ostrzegają, że lęk przed matematyką, nawet bardzo dobrych uczniów może zniechęcić do szukania przyszłości na studiach z nauk ścisłych i technicznych. A to negatywnie wpływa nie tylko na poziom edukacji, lecz także na gospodarkę, zwłaszcza jeśli władze państwowe chciałyby, by opierała się ona na innowacjach.
Źródła: sciencedaily.com, nik.gov.pl