Humanizm
Introwertyzm na co dzień. Tak spokój staje się kluczem do sukcesu
22 listopada 2024
Niecodzienna inicjatywa polskiej fundacji skierowana do uczniów pozwala poznać trudny los ich rówieśnikach z odległych zakątków świata
W minionym tygodniu uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu połączyli się z Nikaraguą. Internetowe zajęcia pozwoliły im poznać bliżej kolegów z Ameryki Łacińskiej. Obie strony mogły w ten sposób urządzić praktyczny sprawdzian umiejętności językowych. Młodzi Polacy poznali historie rówieśników z kraju, w którym 30 proc. ludności żyje w biedzie, co oznacza życie za mniej niż dwa dolary dziennie.
Uczniowie z Zabrza wzięli udział w akcji „Rozmawiasz-Pomagasz”, w którą zaangażowały się też inne polskie placówki oświatowe. W jej ramach młodzież poznaje rówieśników z ubogich krajów, szlifuje umiejętności językowe podczas rozmów i otrzymuje wiedzę dotyczącą kultury krajów krzywdząco nazywanych „Trzecim Światem”.
„Takie międzykontynentalne spotkania są dużym przeżyciem dla obu stron, dostarczając niezapomnianych wrażeń. Dzieci i młodzież rozmawiają o obyczajach, tradycji i warunkach życia; dowiadują się, jak żyją ich rówieśnicy w odległych krajach, jak Kenia, Malawi, Uganda, Pakistan czy Nikaragua” – powiedział w środę PAP prezes katowickiej Fundacji GoodNetwork, która zainicjowała projekt, Jacek Siatkowski.
Patronat nad programem objęli m.in. rzecznik praw dziecka oraz prezydent Zabrza. Rozmowy odbywają się przez komunikatory internetowe – zazwyczaj w języku angielskim lub hiszpańskim. Dzięki kamerom, rozmówcy widzą się nawzajem. Mogą też zobaczyć klasy, w której uczą się ich nowi znajomi, czy okolicę szkół.
Przybliżenie problemów, z jakimi zmagają się uczniowie w Nikaragui, uwrażliwia ich polskich rówieśników. Dzięki rozmowom młodzi zaczynają zdawać sobie sprawę, jak wygodne i komfortowe są europejskie warunki nauczania i życia. Wspólne lekcje odbierają też anonimowość ubogim krajom z Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji, a także ich mieszkańcom, którzy w Polsce często przedstawiani są w rasistowski sposób, choćby z powodu kryzysu migracyjnego.
„Dwa lata temu, podczas dyżuru na jednej z przerw usłyszałam, że dzieci wyzywają się od »imigrantów« i »arabów«” – mówi Barbara Dobies [nazwisko zmienione – red.], nauczycielka informatyki ze szkoły w województwie pomorskim. „Mimo naszych reakcji i pogadanek w ramach godzin wychowawczych, te wyzwiska nie zniknęły. Do tej pory chłopcy uważali za najgorszą obelgę słowo »pedał«, tendencje się zmieniły właśnie z powodu przekazów w mediach, a przede wszystkim postaw rodziców, którzy zniechęcają dzieci do uchodźców” – dodaje.
„Ta nienawiść, z którą nie przestajemy walczyć, wynika z lęku przed »obcym«. Zajęcia w ramach projektu »Rozmawiasz-Pomagasz« to najlepszy sposób, by »obcy« stali się imionami, kolegami, z którymi wymienia się wiadomości na Facebooku” – zaznacza.
Cenna lekcja empatii obejmuje także pomoc dla najbardziej potrzebujących rówieśników, których poznają polscy uczniowie. Po cyklu rozmów organizują zbiórki pieniędzy albo akcje benefisowe, z których środki przekazywane są lokalnym organizacjom pozarządowym wspierającym potrzebujących w regionach szkół, z którymi łączą się przez internet.
Pomoc dla nowych znajomych daje młodym olbrzymią satysfakcję. Nikaraguańskim uczniom nie jest łatwo. Szczególnie złe warunki mają dzieci z terenów wiejskich, gdzie ubóstwo jest problemem nawet 50 proc. populacji. Sytuację dodatkowo często komplikują katastrofy naturalne. Polacy mogą dzięki temu dowiedzieć się więcej o skutkach ocieplenia klimatu. Bezpośrednie relacje z krajów dotkniętych kataklizmami mają wpływ na kształtowanie postaw proekologicznych.
Przed połączeniem z Nikaraguą polscy uczniowie rozmawiali i pomagali kolegom ze szkoły podstawowej w Kenii i ośrodka rehabilitacyjnego w Malawi.
Oprócz „Katolika” z Zabrza, do programu przystąpiły także szkoły w Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Tychach oraz innych częściach Polski – w sumie w dwóch edycjach akcji wzięło dotąd udział ok. 30 szkół. Nabór ma charakter ciągły – do programu mogą zgłaszać się kolejne placówki.
Fundacja GoodNetwork ma w planach kolejne przedsięwzięcia podobne do programu „Rozmawiasz-Pomagasz”. Będzie to m.in. międzykontynentalne połączenie firm, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu.
Źródła: Ministerstwo Edukacji, PAP