Maria Łaś (Lewica Razem): Wprowadzimy europejską płacę minimalną

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Maria Łaś (MATERIAŁY PRASOWE)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut „Naszymi głównymi postulatami w zbliżających się eurowyborach są wyższe pensje, niższe czynsze i bezpłatne leki” – mówi portalowi Holistic.News Maria Łaś, kandydatka do Parlamentu Europejskiego z małopolsko-świętokrzyskiej listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, RSS

Do najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Lewica Razem, należy procedowanie ustawy o europejskiej pensji minimalnej. „To, jak ją należy wyliczać, pozostaje kwestią otwartą, nie mamy jednego konkretnego dogmatu, do którego będziemy za wszelką cenę dążyć. Mamy kilka pomysłów” – zapewnia kandydatka. 

https://soundcloud.com/holisticnews/europoslanka-dorota-las/s-tEThf

Pierwszy z nich opierałby się na procentowym wyliczeniu minimalnej pensji, które zależałoby od średniej krajowej, drugi – na ustaleniu wysokości kwoty minimalnej na podstawie koszyka dóbr i usług, jakie można nabyć w każdym kraju.

„Chodzi o to, by za tę pensję minimalną pracownik w każdym kraju był w stanie nabyć podobny pakiet usług i towarów. Oczywiście, ceny się różnią, więc ta pensja też będzie różna” – dodaje.

3 tys. zł pensji minimalnej

Łaś zaznacza, że choć podniesienie pensji minimalnej obciąży podatników, to jednak spowoduje zwiększenie konsumpcji wewnętrznej, stając się impulsem do rozwoju gospodarki w kraju. Dzięki temu standard życia w Polsce miałby się stać porównywalny z poziomem państw Europy Zachodniej.

„Mówimy tak naprawdę o przynajmniej 60 proc. pensji średniej, czyli przy naszym pakiecie usług pensja ta będzie oscylowała w okolicach 3 tys. zł. Polsce jest to bardzo potrzebne, by odejść od tego modelu gospodarki opartego na taniej sile roboczej, bo ten model gospodarki daleko nas nie zaprowadzi” – wyjaśnia kandydatka.

Likwidacja nierówności społecznych

Lewica Razem podkreśla potrzebę inwestowania w ludzi i niwelowania nierówności społecznych. Bezpłatna służba zdrowia, edukacja, polepszenie warunków mieszkaniowych, a także emerytura na europejskim poziomie mają sprawić, że Polacy nie będą musieli wyjeżdżać za granicę w celach zarobkowych.

„Przyzwyczailiśmy się, że tematem dla Unii Europejskiej są duże projekty, jak na przykład inwestycje w infrastrukturę. Uważamy, że czas zacząć inwestować w ludzi, ponieważ to właśnie sektor usług publicznych jest tym elementem systemu ekonomicznego, który w przypadku kryzysu jest w stanie zamortyzować potencjalne koszty społeczne” – tłumaczy Łaś.

Silniejsza integracja europejska

Jak podkreślają koalicjanci, silna Europa, to nie tylko silne kraje członkowskie, lecz także integracja między państwami, która sprawi, że Unia będzie miała większą siłę przebicia na arenie międzynarodowej. Współpraca ta ma być jednak przede wszystkim skierowana w stronę zwykłych ludzi, a nie tylko wielkich korporacji czy banków.

„Uważamy, że jako Europa musimy solidarnie negocjować, solidarnie czasem też stawiać opór wielkiemu biznesowi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że państwa narodowe są w tym momencie słabsze niż firmy międzynarodowe (…). Jesteśmy zwolennikami głębszej integracji europejskiej po to, byśmy mogli wspólnie poradzić sobie z globalnymi problemami” – wyjaśnia kandydatka Lewicy Razem.

Krzysztof Kapera, Dorota Laskowska

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES