Nauka
Dobrej nocy. Naukowcy odkryli, jak sny pobudzają kreatywność
22 listopada 2024
Twórca „chińskiego Amazona” Jack Ma chce radykalnej reformy edukacji. Zabierze się do niej w tym roku. Szef „prawdziwego” Amazona Jeff Bezos już ją wdraża – na razie na poziomie przedszkolnym Jack Ma, którego majątek wyceniany jest na ponad 30 mld dol., zaczynał jako nauczyciel. Jak dziś opowiada, posada belfra w powiatowej szkole, z pensją 12 dol. miesięcznie, była jednym z najciekawszych i kreatywnych okresów jego życia. Dlatego […]
Jack Ma, którego majątek wyceniany jest na ponad 30 mld dol., zaczynał jako nauczyciel. Jak dziś opowiada, posada belfra w powiatowej szkole, z pensją 12 dol. miesięcznie, była jednym z najciekawszych i kreatywnych okresów jego życia. Dlatego od samego początku istnienia firmy Alibaba postawił na wyławianie najbardziej uzdolnionych pracowników i przekazywanie im kierowniczych ról.
„Jako nauczyciel chciałem być dla uczniów mistrzem, a największą radość sprawiało mi, gdy stawali się lepsi i mądrzejsi ode mnie” – podkreśla.
W swoim wystąpieniu na Światowym Forum Biznesu w Davos szef Alibaby, obecnie największego sklepu internetowego w Chinach, wezwał do radykalnej reformy edukacji. Człowiek, według niego, w pewnym momencie nie będzie już w stanie konkurować z maszynami w niektórych dziedzinach, dlatego musi rozwijać się w obszarach niedostępnych dla robotów czy nawet najbardziej skomplikowanych systemów obliczeniowych. U podstaw nowoczesnej edukacji w XXI w. powinny się znajdować kompetencje miękkie, takie jak muzyka, malarstwo i szeroko pojęty humanizm.
Nauczyciele przyszłości, zdaniem Jacka Ma, powinni być przewodnikami, którzy nie krępują swoich uczniów, ale przede wszystkim pozwalają im się rozwijać – nawet najbardziej nieszablonowo.
Chiński miliarder ogłosił, że w 2019 r. odejdzie z Alibaby, żeby zająć się edukacją. Jego ambicje dobrze wpisują się w to, co obecnie dzieje się w Chinach. Edukacja tego kraju – od czasów Konfucjusza oparta na systemie egzaminów urzędniczych – jest w fazie silnych zmian.
Co ciekawe, za rewolucyjnymi zmianami w edukacji opowiada się również Jeff Bezos, założyciel prawdziwego Amazona (czyli największego internetowego sklepu w USA, którego wartość giełdowa obecnie zbliża się do biliona dolarów). Już zresztą podjął działania w tym kierunku – inwestuje w edukację przedszkolną opartą na nieskrępowanej wolności i personalizacji treści dla każdego dziecka.