Humanizm
Czyta Twoje SMS-y i doszukuje się zdrady? To może być zespół Otella
12 lipca 2025
Odkrycie szczątków dziecka sprzed 140 000 lat w jaskini Skhul w Izraelu wstrząsnęło światem nauki. Badania sugerują, że było ono najstarszą hybrydą człowieka, łączącą cechy neandertalczyka i Homo sapiens. Dzięki temu uczeni wiedzą więcej o początkach ludzkich pochówków i mieszania się gatunków ludzkich.
Ponad 100 000 lat temu ludzie na Bliskim Wschodzie zaczęli chować swoich zmarłych, co było przełomem w ich zachowaniach. Najnowsze badania wskazują, że jeden z najstarszych grobów zawiera szczątki najstarszej hybrydy człowieka. To odkrycie zmienia nasze rozumienie ewolucji i relacji między gatunkami ludzkimi.
Szczątki należały najprawdopodobniej to dziewczynki w wieku 3 – 5 lat. Znaleziono je w jaskini Skhul w Izraelu. Początkowo uznano, że należy do wczesnego Homo sapiens, ale nowe badania kwestionują tę teorię. Najstarsza hybryda człowieka to temat kontrowersyjny, którego badania przyniosły wiele nowych pytań.
„Połączenie cech czaszki i żuchwy sugeruje, że dziecko może być najstarszą hybrydą człowieka” – mówi Anne Dambricourt Malassé, autorka badania, w rozmowie z IFLScience.
Naukowcy zastosowali tomografię komputerową, żeby zbadać czaszkę i żuchwę dziecka. Okazało się, że czaszka przypomina Homo sapiens, ale żuchwa ma cechy neandertalczyka, takie jak zaokrąglony łuk zębowy. To nietypowe połączenie cech zaskoczyło badaczy.
Polecamy: Odkrycie na Ukrainie sugeruje, że współcześni ludzie przybyli ze wschodu
Najstarsza hybryda człowieka została znaleziona w jaskini na terenie tzw. Lewantu. Jest to teren dzisiejszego Izraela, w którym żyły różne grupy ludzkie. Znalezione tam szczątki z jaskiń, takich jak Tabun, Qafzeh czy Nesher Ramla, wskazują na zróżnicowanie genetyczne.
„W Lewancie różne grupy Homo wchodziły w interakcje, ale jakie to były ich linie rodowe?” – pyta Dambricourt Malassé.
Badania sugerują, że dziecka ze Skhul nie można przypisać ani do Homo sapiens, ani do neandertalczyków. Naukowcy proponują określenie „paleodemat” dla takich szczątków. To dowodzi, że w środkowym paleolicie populacje ludzkie były biologicznie i kulturowo zróżnicowane.
Pochówki w Lewancie to jeden z pierwszych przejawów duchowości i abstrakcyjnego myślenia. Autorzy badania piszą, że wbrew wcześniejszym założeniom, najstarsze praktyki pogrzebowe nie były wyłączną domeną Homo sapiens. Najstarsza hybryda człowieka z jaskini Skhul sugeruje, że różne grupy ludzkie wspólnie rozwijały te zwyczaje.
Naukowcy rozważają różne hipotezy. Jedna z nich mówi o „nieznanej grupie” ludzi w Lewancie, którzy mogli ewoluować podobnie do neandertalczyków. Może to być najstarsza hybryda człowieka odkryta na tym terenie.
„Być może nie odkryto jeszcze skamieniałości neandertalczyków z tego okresu” – sugeruje Dambricourt Malassé.
Inna możliwość to istnienie lokalnej populacji, która mieszała się z przybyszami z gatunku Homo sapiens. Odkrycie najstarszej hybrydy człowieka pokazuje, jak złożona była prehistoryczna historia ludzkości. Mieszanie się gatunków, wspólne zwyczaje pogrzebowe i genetyczna różnorodność wskazują, że Lewant był tyglem kultur i biologii.
Odkrycie najstarszej hybrydy człowieka w jaskini Skhul pokazuje, jak złożona jest prehistoria ludzkości. Mieszanie się gatunków, wspólne zwyczaje pogrzebowe i genetyczna różnorodność wskazują, że Lewant był tyglem kultur i biologii.
„To dziecko to klucz do zrozumienia emocji i symboliki w paleolicie” – twierdzą autorzy badania.
Najstarsza hybryda człowieka mimo przeprowadzonych badań wciąż rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Kim byli dorośli, którzy pochowali to dziecko? Czy w Lewancie istniał nieznany gatunek ludzki? Te zagadki czekają na odpowiedzi, a każde nowe odkrycie przybliża nas do rozwikłania tajemnic naszej przeszłości.
Polecamy: Homo sapiens i tajemniczy gatunek człowieka. Mamy jego geny