Prawda i Dobro
Ogień, rakija i tajemniczy wędrowiec. Wieczór Badnjaka na Bałkanach
20 grudnia 2024
Niezwykła historia kobiet została przedstawiona w książce „Ukryte działania" i filmie o tym samym tytule
Historia Katherine Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson – matematyczek pracujących dla NASA w Hampton w czasach pierwszych lotów na Księżyc – została przedstawiona w książce Hidden Figures (w polskiej wersji Ukryte działania) autorstwaMargot Lee Shetterly oraz w nominowanym do Oscara filmie o tym samym tytule.
Shetterly uczestniczyła w ceremonii odsłonięcia znaków z nowa nazwą ulicy wraz z członkami rodzin każdej z bohaterek książki, przewodniczącym senackiej podkomisji ds. lotnictwa i przestrzeni kosmicznej Tedem Cruzem, dyrektorem NASA Jimem Brindestine’em oraz Christine Darden, jedną z kobiet pracujących w NASA w epoce misji Apollo.
W latach 50. i 60. XX w. matematycy byli określani mianem „komputerów”, a Afroamerykanie – mianem „kolorowych komputerów”. Czarnoskóre matematyczki pracujące w NASA były oddzielone od swoich białych kolegów nawet podczas wykonywania obliczeń dla misji z udziałem Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie, oraz Johna Glenna, pierwszego Amerykanina, który okrążył Ziemię.
W trakcie ceremonii senator Cruz zwrócił uwagę, że osiągnięcia Katherine Johnson, Dorothy Vaughan, Mary Jackson i dr Christine Darden, przed wydaniem książki nie były szerzej znane opinii publicznej. Jak podkreślił, nowa nazwa ulicy to symbol opowieści o kobietach, które pomogły zabrać człowieka na Księżyc i sprostać największym wyzwaniom epoki w dobie rasowej segregacji.
„Ten znak jest potężnym świadectwem, że każdy, kto mówi »Nie możesz czegoś zrobić«, nie mówi prawdy” – stwierdził republikański polityk.
Zmiana nazwy ulicy przed siedzibą NASA to nie jedyny sposób uhonorowania matematyczek. W lutym budynek agencji w Fairmont w Wirginii Zachodniej nazwano imieniem Katherine Johnson, a w 2015 roku Barack Obama przyznał jej Prezydencki Medal Wolności – najwyższe odznaczenie cywilne w Stanach Zjednoczonych.
Według NASA, kobiety stanowią niecałe 11 proc. z ponad 500 osób, które odbyły loty w kosmos. Agencja ogłosiła niedawno, że zamierza ponownie wysłać Amerykanów na Księżyc. Zgodnie z planem, taki lot zostanie zorganizowany do 2024 r. w ramach inicjatywy Artemis.