Nauka
Języki świata w 2024 roku. Odkrycia zaskoczyły naukowców
17 stycznia 2025
Choć niepełnoletnie dziewczynki są wydawane za mąż częściej niż chłopcy, dane zaprezentowane przez UNICEF pokazują, że problem występuje niezależnie od płci
Z najnowszych danych przedstawionych przez UNICEF wynika, że ok. 115 mln chłopców na świecie zostało zmuszonych do małżeństwa jako dziecko; co piąty (czyli ok. 23 mln) miał mniej niż 15 lat. To pierwsze w historii badania pokazujące skalę zjawiska wśród młodych mężczyzn.
Uwzględniono dane z 82 krajów dotyczące młodych ludzi, którzy przed 18. rokiem życia zawarli związek małżeński. Problem najpoważniejszy charakter ma w Republice Środkowoafrykańskiej, Nikaragui, na Madagaskarze, a także na Kubie, w Nepalu czy Tajlandii.
„Moi rodzice powiedzieli: »Jesteś żonaty. Twoja żona mieszka dwa kilometry stąd. Jest bardzo piękna«. Miałem wtedy 10 lat” – opowiada w rozmowie z przedstawicielami organizacji Human Rights Watch Narendra pochodzący z Nepalu. „Rodzice byli przekonani, że gdyby czekali zbyt długo, nie zdołaliby znaleźć kandydatki. Gdy tylko moja żona się urodziła, odwiedzili jej rodziców i zawarli umowę” – dodaje.
Chłopiec zaznacza, że to tradycja. Żona wprowadziła się do jego domu już w wieku sześciu lat. Narendra był wtedy 16-latkiem. „Przestraszyłem się i uciekłem. W końcu wróciłem, bo nie miałem wyboru. Powiedzieli: »Jesteś już żonaty, nie możesz mieć innej (kobiety – red.)«” – opowiada.
W Nepalu małżeństwa dzieci są oficjalnie zakazane od 1963 r. Według prawa minimalny wiek pozwalający na zawarcie związku to 18 lat dla kobiet, a 20 w przypadku mężczyzn. Nie zmienia to jednak zwyczajów panujących w tradycyjnych społecznościach.
Zdaniem przedstawicieli UNICEF-u, najbardziej narażone na wczesne małżeństwa są dzieci pochodzące z najuboższych rodzin. Kolejnym czynnikiem jest brak odpowiedniej edukacji, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie często w grę wchodzą tradycje i normy społeczne związane z przekonaniami religijnymi. Ludzie wierzą, że małżeństwo zapewni „ochronę” lub też że od jego zawarcia zależy honor rodziny.
„Małżeństwo okrada najmłodszych z dzieciństwa. Chłopcy zmuszani do małżeństwa są zobligowani do podjęcia obowiązków osób dorosłych. Często nie są do nich przygotowani. Wczesne małżeństwa skutkują wczesnym ojcostwem i presją zapewnienia utrzymania rodzinie. Dzieci przestają chodzić do szkoły, maleją ich szanse na zdobycie dobrego zawodu” – komentuje Henrietta Fore, dyrektor generalna UNICEF.
Organizacja zwraca uwagę, że zjawisku małżeństw dziewczynek poświęca się sporo uwagi. To one, ze względów kulturowych i biologicznych, są bardziej narażone. Jedna na pięć młodych kobiet w wieku 20–24 lata została wydana za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Wśród młodych mężczyzn wskaźnik wynosi 1:30. Łącznie na świecie problem dotyczy 765 mln dzieci.
ONZ chce zakazania małżeństw nieletnich we wszystkich krajach do 2030 r. Organizacja współpracuje m. in. z rządem Nepalu. Jednak, jak podkreśla HRW, proces ten, na razie, nie przyniósł zakładanych zmian.
„Rząd powinien stworzyć szczegółowy plan i natychmiast wprowadzić go w życie. Potrzebne są określone zadania dla każdego zaangażowanego ministerstwa, policji i samorządu lokalnego. Urzędnicy w wioskach powinni przestać akceptować i zacząć rejestrować małżeństwa nieletnich” – czytamy w komunikacie organizacji.
Źródła: UNICEF, HRW