Humanizm
Introwertyzm na co dzień. Tak spokój staje się kluczem do sukcesu
22 listopada 2024
Badania angielskich naukowców wykazały, że przedszkolaki, z którymi ćwiczono zdolności fonetyczne, szybciej uczyły się matematyki
Naukowcy z Uniwersytetu Johna Moore’a w Liverpoolu pod kierownictwem Fiony Simmons sprawdzili, jak nauka czytania w domu z rodzicami wpływa na zdolności matematyczne przedszkolaków. W badaniu wzięło udział 274 dzieci w wieku czterech lat. Rodziców zapytano, jakie ćwiczenia wykonywali ze swoimi pociechami w celu przygotowania ich do czytania.
Wykonywane przez przedszkolaki zadania zostały podzielone na trzy odrębne kategorie. Pierwszy rodzaj obejmował ćwiczenia związane z rozpoznawaniem znaków – włączając w to śpiewanie piosenek o literach lub alfabecie i wypowiadanie liter.
Drugi skupiał się na ich znaczeniu – było to opowiadanie wątków historyjek lub opisywanie obrazków. Z kolei trzeci polegał na kojarzeniu liczb – wskazywaniu ilości, objętości oraz odnajdywaniu liczb w książkach i otoczeniu. Naukowcy wzięli również pod uwagę nastawienie rodziców do matematyki.
W ostatnim roku edukacji przedszkolnej naukowcy kontrolowali matematyczne umiejętności uczniów. Ze wszystkich wziętych pod uwagę czynników, o które zapytali rodziców, tylko nauka fonetyki (kojarzenie liter i dźwięku oraz prawidłowa wymowa) wpłynęła pozytywnie na szybkość pojmowania zagadnień związanych z liczeniem i rozpoznawaniem liczb.
Nawet wcześniejsze ćwiczenia rodziców związane z cyframi nie wpłynęły w ten sposób na wyniki dziecięcej edukacji. Również inne zadania, niezwiązane ze strukturą litera–dźwięk (jak np. recytacja alfabetu), nie miały znaczenia dla zdolności matematycznych.
Naukowcy zastanawiali się, dlaczego nauka brzmienia liter wpływa na nabywanie zdolności matematycznych przez dzieci. Fiona Simmons z Uniwersytetu Johna Moore’a w Liverpoolu zauważyła, że wyjaśnieniem może być sprawność językowa.
„Niektóre aspekty zdolności matematycznych, jak umiejętność czytania i rozpoznawania cyfr, są w pewnym stopniu uzależnione od wprawy językowej” – powiedziała Simmons. Jednak w modelu statystycznym naukowców sprawność lingwistyczna nie odpowiadała za cały efekt.
Jednym z możliwych wyjaśnień jest fakt, że uczenie się korelacji litera–dźwięk daje dzieciom narzędzie do rozumienia abstrakcyjnych systemów symboli, czyli świadomości, że znak na kartce może oznaczać coś więcej. Jeśli dzieci zrozumieją ten koncept w odniesieniu do liter i czytania, rozpoznawanie liczb i rozumienie matematyki może stać się dla nich łatwiejsze.
„Odkrycie tego związku może wesprzeć badania, które wskazują na korzyści mówienia do dzieci o dźwiękach budujących wyrazy” – powiedziała Simmons. „Wychowawcy i nauczyciele przedszkolaków mogą zachęcić rodziców do angażowania się w tego typu nieformalne rozmowy na temat liter i dźwięków, ponieważ mogą okazać się korzystne w wielu innych aspektach nauki” – dodała.
Źródła: Education Week, Scherlund