Prawda i Dobro
Naukowcy zbadali wpływ światła na człowieka. To może pomóc w leczeniu depresji
02 października 2024
Sposobów na wytwarzanie czystej (czyli zielonej) energii elektrycznej jest tak wiele, że niemożliwe byłoby wymienienie ich wszystkich. Od farm wiatrowych na morzu po instalacje fotowoltaiczne. Jednak jeden ze sposobów zwrócił uwagę ekspertów oraz społeczności międzynarodowej. Okazuje się, że USA odkryły potencjalne źródło nieograniczonej energii. I nie, nie chodzi tutaj o reaktor fuzyjny, ale o coś bardziej przyziemnego – dosłownie i w przenośni.
Wynalezienie taniego źródła odnawialnej energii jest świętym Graalem współczesnej nauki. Wiele jednostek naukowych na całym świecie skupia się właśnie na tym. Najnowsze odkrycie naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) może zmienić wszystko w tej dziedzinie.
Profesor Iwnetim Abate kieruje zespołem, którego celem jest opracowanie procesu pozyskiwania wodoru ze skał. Naukowcy mają szansę na odkrycie nowego źródła nieograniczonej energii, produkowanej bez emisji dwutlenku węgla. Naturalny wodór, zwłaszcza biały, powstaje w wyniku reakcji wody ze skałami zawierającymi żelazo. W wyniku tego żelazo koroduje, uwalniając wodór. Proces ten zachodzi głęboko w skorupie Ziemi, tworząc pęcherzyki wodoru.
Geolodzy z U.S. Geological Survey twierdzą, że w skorupie ziemskiej mogą znajdować się miliardy ton geologicznego wodoru. Perspektywa wykorzystania go jako czystego nośnika energii zainteresowała naukowców i rządy na całym świecie.
Polecamy: Wodór ukryty w ziemi
Elektrochemiczna redukcja CO2 wciąż znajduje się w fazie rozwoju. Grupa badawcza profesora Abate z Massachusetts Institute of Technology prowadzi badania nad opracowaniem taniego sposobu na elektrolizę. Naukowcy starają się określić, jakie warunki są idealne do syntezy wodoru pod ziemią. Ich celem jest zidentyfikowanie zestawu parametrów, które zwiększą wydajność procesu.
Grupa badawcza dąży do zmniejszenia o połowę kosztów elektrolizy wody lub znalezienia innego, bardziej efektywnego sposobu pozyskiwania wodoru. Zespół pracuje także nad opracowaniem zawiesiny, w której woda stanowiłaby główny składnik. Uczeni eksperymentują z różnymi katalizatorami, które mogłyby przyspieszyć reakcję elektrolizy. Planują również zaprojektowanie inteligentnego systemu z wykorzystaniem robotów, umożliwiającego porównywanie różnych składów katalizatorów i przewidywanie ich wpływu na skały pochodzące z różnych regionów.
Warto obejrzeć: HOLISTIC TALK: Dlaczego warto dążyć do prawdy? (Mariusz Zielke)
Naukowcy planują dalsze badania nad wydajnością produkcji wodoru, aby określić optymalne warunki dla procesu powstawania wodoru pod ziemią. Badacze zamierzają zidentyfikować kluczowe parametry, takie jak temperatura, ciśnienie oraz pH, które są potrzebne do produkcji tego gazu.
Jeśli naukowcom z MIT uda się zaprojektować wydajny system pozyskiwania wodoru ze skorupy ziemskiej, być może odkryją nowy „kolor” wodoru. Kolory wodoru odnoszą się do metod jego produkcji i ich wpływu na środowisko. Na przykład wodór szary jest wytwarzany w procesie reformingu gazu, przy czym emisje CO2 są wysokie. Z kolei wodór zielony powstaje w wyniku elektrolizy wody, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Geologiczny wodór bywa określany jako „biały” lub „złoty”. „Biały” wodór wymaga minimalnego przetwarzania i może emitować znacznie mniej dwutlenku węgla. Istnienie białego wodoru w skałach na terenie USA było przewidywane od lat, ale do tej pory nie znaleziono stabilnego i wystarczająco wydajnego sposobu jego pozyskiwania. Tym razem się to udało, a wszystko wskazuje na to, że wodór – obok energii geotermalnej – stanie się fundamentem górnictwa przyszłości. To górnictwo będzie zdecydowanie bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku niż dotychczasowe, bazujące na nieodnawialnych i zanieczyszczających źródłach energii.
Polecamy: Jak zrobić wodór z wody morskiej?
Prawda i Dobro
02 października 2024
Edukacja
02 października 2024
Zmień tryb na ciemny