Nauka
Parada planet na niebie. Możesz zobaczyć wyjątkowe zjawisko
20 stycznia 2025
Wbrew przewidywaniom liczba osób cierpiących z powodu niedoboru żywności stale się zwiększa
W 2017 r. z powodu niedożywienia cierpiało 811 mln osób. Ubiegłoroczny wzrost tej liczby związany jest ze zwiększaniem się globalnej populacji, zmianami klimatycznymi oraz nierównomiernym tempem wzrostu gospodarczego.
Z raportu przygotowanego wspólnie przez WHO, FAO, UNICEF, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa i Światowy Program Żywnościowy wynika, że problem głodu dotyczy przede wszystkim dzieci. Około 149 mln z nich cierpi na karłowatość związaną z niedożywieniem. W południowej Azji i Afryce Subsaharyjskiej jedno dziecko na trzy nie rozwija się prawidłowo. ONZ twierdzi, że taki stan rzeczy zagraża osiągnięciu kolejnego z celów zrównoważonego rozwoju.
Głód najbardziej nasila się w krajach charakteryzujących się nierównością w dochodach. Najbardziej niepokojąca sytuacja panuje w Afryce Wschodniej, gdzie z powodu niedożywienia cierpi 30,8 proc. populacji. Problem dotyczy m.in. Zambii, Sudanu, Etiopii i Tanzanii. Na szczycie listy głodujących krajów znajduje się natomiast Republika Środkowoafrykańskiej. Według Global Hunger Index 2018 (GHI) osoby niedożywione stanowią aż 60 proc. ludności kraju; drugie miejsce pod tym względem zajmuje Czad z wynikiem 40 proc.
Największa liczba głodujących na świecie (ponad 500 mln) mieszka jednak w Azji. Krajem o najwyższej wartości wskaźnika GHI jest w tym regionie Afganistan (34,3), a następnie Korea Północna (34), Pakistan (32,6) oraz Indie (31,1). Poważne zagrożenie głodem dotyczy także m.in. mieszkańców Birmy czy Kambodży.
Według ONZ negatywny wpływ zmian klimatu na rolnictwo skutkuje „poważnymi zmianami w sposobie produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności na całym świecie”. Jak podkreślono, z tego powodu „pojawiają się nowe problemy związane z bezpieczeństwem żywności, żywieniem i zdrowiem”.
W raporcie czytamy także, że ponad 2 mld ludzi, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, nie posiada regularnego dostępu do bezpiecznej żywności. Jest to jednak także problem 8 proc. ludności w Ameryce Północnej i w Europie.
Z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej nasila się także problem otyłości. Na świecie żyje obecnie ok. 338 mln dzieci i młodzieży w wieku szkolnym borykających się z nadwagą oraz 672 mln otyłych dorosłych. Aż trzy czwarte wszystkich dzieci z nadwagą, mającą związek z niewłaściwą dietą, mieszka w krajach Azji i Afryki.