Nauka
Serce ma swój „mózg”. Naukowcy badają jego rolę i funkcje
20 grudnia 2024
Naukowcy opracowali rewolucyjną metodę, która przyczyni się do przełomowych zmian w dziedzinie renowacji obrazów. Badacze z King’s College London skonstruowali kamerę, która umożliwi ekspertom odróżnienie lakieru od innych elementów, takich jak farby i spoiwa. Dzięki temu narzędziu będą w stanie precyzyjnie analizować i wykonywać działania konserwatorskie na najwyższym poziomie.
Kamera ma rozdzielczość 25 000 pikseli i korzysta z makroskopowego obrazowania fluorescencji (ang.: macroscopic fluorescence lifetime imaging). Ta innowacyjna metoda umożliwia wykorzystanie naturalnej fluorescencji lakieru, którym pokryte są obrazy olejne.
Naukowcy wyposażyli każdy piksel matrycy kamery w układ pomiaru czasu, w którym światło wygenerowane przez matrycę dociera do powierzchni obrazu. Tradycyjna metoda stosowana przez konserwatorów polega na oświetlaniu powierzchni obrazu lampami UV, aby w ten sposób zidentyfikować pozostałości lakieru. Sposób ten opiera się jednak na doświadczeniu konserwatora i jest obarczony dużym marginesem błędu.
Większość obrazów namalowanych przed końcem XIX wieku była wielokrotnie lakierowana, przez co dzieła wydawały się matowe lub pożółkłe. Aby obraz stał się lepiej widoczny, konieczne może być usunięcie tej powłoki. Jednak odróżnienie jej od farby może być dużym wyzwaniem
tłumaczy główny konstruktor aparatu, prof. Klaus Suhling
Zobacz też:
Według prof. Avivy Burnstock z Courtauld Institute of Art nowa metoda dostarcza bardziej szczegółowych informacji na temat farby i lakieru niż jakakolwiek inna stosowana dotychczas.
Nasza metoda to zupełnie nowe podejście. Możemy oświetlać obraz niebieskim światłem, a następnie użyć naszej kamery do pomiaru czasu, w jakim dociera ono do światłoczułych elementów matrycy. Gdy porównamy fluorescencję lakieru z innymi fragmentami obrazu, możemy określić, w którym miejscu znajduje się lakier
powiedział prof. Suhling
Profesor Suhling zauważa, że kamera, pomimo obecnie wysokich kosztów, nie będzie drogim rozwiązaniem w przyszłości, ponieważ korzysta z elektroniki znanej z aparatów w smartfonach oraz innych urządzeń konsumenckich. W jego opinii, koszty produkcji takiego urządzenia powinny być stosunkowo niskie.
Rozróżnienie tych dwóch terminów jest tutaj istotne, ponieważ wielu ekspertów nie traktuje swojej pracy jako renowacji. Pojęcie to często kojarzy się negatywnie z agresywnym i czasami destrukcyjnym wręcz podejściem do dzieł sztuki.
Renowacja odnosi się do procesu przywracania nadwątlonych lub zniszczonych dzieł sztuki do ich pierwotnego wyglądu (choć ten proces bywa subiektywny). Z kolei konserwacja to termin używany do opisania działań mających na celu zapobieżenie uszkodzeniom dzieł sztuki, aby nie musiały one być poddawane renowacji w przyszłości.
Źródła:
Może cię również zainteresować: