Prawda i Dobro
Naukowcy zbadali wpływ światła na człowieka. To może pomóc w leczeniu depresji
02 października 2024
Projekt specjalnej opłaty został zaprezentowany przez Francję
Projekt wprowadzenia nowego podatku lotniczego został zaprezentowany przez Francję podczas spotkania unijnych ministrów transportu w Luksemburgu. Dodatkowa opłata miałaby zostać nałożona na bilety lub paliwo lotnicze.
Według Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego komercyjny transport powietrzny jest odpowiedzialny za 2 proc. światowej emisji dwutlenku węgla. Francuzi twierdzą, że wprowadzenie nowego podatku sprawiłoby, że podróżujący wybraliby bardziej ekologiczne środki transportu.
Podatek od biletów lotniczych obowiązuje już w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii. Jego stawka jest jednak różna, co nie podoba się francuskim politykom.
Sporządzona w 1944 r. Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym nie zakładała nałożenia podatku na paliwo lotnicze. „Powstała ona w czasach, w których nikt nie interesował się zmianami klimatu i emisją gazów cieplarnianych. Jej modyfikacja powinna być sprawą priorytetową dla Komisji Europejskiej” – powiedział cytowany przez agencję Reutera François de Rugy, francuski minister środowiska.
Komisja Europejska podejmowała już próby w tym zakresie. W 2011 r. powstała inicjatywa zakładająca, że linie lotnicze działające na terytorium państw UE zobowiązane będą do zakupienia „pozwolenia” na emisję CO². Projektu nie udało się jednak wprowadzić w życie.
Francuska opozycja idzie o krok dalej, chcąc zakazać lotów wewnątrzkrajowych. Była minister środowiska Delphine Batho zaproponowała rozwiązanie, które – w jej opinii – zmusi podróżnych do przesiadania się do pociągów. Francja posiada dobrze rozwiniętą sieć kolei TGV, które mogą poruszać się z prędkością do 320 km/h. Na niektórych trasach mogą być więc one konkurencyjne dla transportu lotniczego.
Dyrektor Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) Alexandre de Juniac bronił swojej branży. „Opinia publiczna nie dostrzega zmian i starań, jakie podejmuje przemysł lotniczy, wprowadzając bardziej wydajne samoloty oraz biopaliwa” – powiedział.
Źródła: phys.org, Yahoo, Reuters
Prawda i Dobro
02 października 2024
Edukacja
02 października 2024
Zmień tryb na ciemny