Humanizm
Hulaj dusza, piekła nie ma. Zetki, influencerzy i pieniądze
16 listopada 2024
Wchodzimy w nowy etap rewolucji przemysłowej. Coraz częściej debatuje się nad rolą, jaką korporacje powinny odgrywać względem społeczeństwa. Naprzeciw oczekiwaniom społecznym wychodzi południowokoreańska SK Group Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak dzisiaj. Technologia pędzi jak szalona, ale polityka, ekonomia i podział odpowiedzialności zwyczajnie nie nadążają. „Globalizacja 4.0” była hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie światowi liderzy debatowali nad wyzwaniami […]
Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak dzisiaj. Technologia pędzi jak szalona, ale polityka, ekonomia i podział odpowiedzialności zwyczajnie nie nadążają. „Globalizacja 4.0” była hasłem przewodnim tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, gdzie światowi liderzy debatowali nad wyzwaniami piętrzącymi się przed światowym porządkiem wskutek bezprecedensowego tempa rozwoju.
Jednym z istotnych punktów forum był zamknięty panel, zorganizowany przez SK Group we współpracy z Boston Consulting Group, o nazwie „Rzucanie światła na ukryte wartości biznesu”. Sesja zgromadziła wiele wybitnych osobistości, takich jak Joe Kaeser (Siemens), Hans-Paul Bürkner (BCG), prof. George Serafeim (Harvard Business School) czy Kevin Lu (Partner and Chairman of Asia at Partners Group). Przedmiotem dyskusji była nowa metodologia funkcjonowania korporacji, uwzględniająca wartość społeczną.
We współczesnym świecie od dużych międzynarodowych firm wymaga się już nie tylko pełnienia funkcji twórców wartości ekonomicznej, ale i coraz większej społecznej odpowiedzialności – nie tylko względem pracowników. Chey Tae-won, prezes SK Group, opracował nową strategię dla swojej firmy, by wdrożyć transformacyjne cele korporacyjne, tworzące wartość społeczną. W myśl tej wizji zasoby i kompetencje pozostające w gestii korporacji mają służyć rozwiązywaniu problemów i wyzwań społecznych. Przykładowo SK Energy, jeden z podmiotów SK Group, udostępnił niewykorzystaną przestrzeń na swoich stacjach paliw, którą wykorzystywać mogą start-upy.
Chey Tae-won w czasie forum dzielił się swoimi propozycjami, omawiał również postęp, jaki jego firma poczyniła w zakresie kreowania wartości społecznej. Argumentował, że w międzynarodowym biznesie musi dojść do głębokich zmian. W ocenie multimiliardera kamieniem węgielnym tych zmian jest właśnie wartość społeczna.
Jako przykład innowacyjnego podejścia do równoległego tworzenia wartości społecznej i ekonomicznej Tae-won przedstawił nową metodologię księgową – Double Bottom Line. Obecnie jest ona implementowania w SK Group i uwzględnia liczne wskaźniki dobrobytu społecznego oraz dobrostanu środowiska. Bazuje ona na przekonaniu, że wartości ekonomiczna i społeczna wzajemnie się napędzają. Firma zamierza uwzględnić swój wkład w tworzenie wartości społecznej w wynikach finansowych.
Południowokoreańska korporacja jest pionierem nowego podejścia do biznesu. Celem jest stworzenie metodologii, która będzie na tyle elastyczna, by można ją było zastosować w odniesieniu do różnych projektów; jednocześnie ma być ona miarodajna i czytelna dla akcjonariuszy firmy.
„Grupa SK prowadzi eksperymentalny program pilotażowy, który mierzy wartość społeczną oraz oferuje zachęty dla przedsiębiorstw proporcjonalne do wytworzonej wartości społecznej. Celem programu jest rozwój przedsiębiorstw społecznych” – mówił Tae-won w trakcie panelu.
„Co ciekawe, kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw poprawiła się, a liczba biorących udział w programie podmiotów, których zysk operacyjny wrócił na plus, wzrosła o 30 proc. Wzrósł także poziom zatrudnienia osób niepełnosprawnych i osób starszych” – podkreślił.
Źródła: www.prnewswire.com, www.retailnews.asia