Humanizm
Introwertyzm na co dzień. Tak spokój staje się kluczem do sukcesu
22 listopada 2024
Naukowcy odtworzyli nie tylko wygląd twarzy, ale także sposób życia kobiety, a nawet jej nawyki
Zespół naukowców prowadził badania od 1998 r. Rekonstrukcji udało się dokonać po latach prób, dzięki szczątkom DNA znalezionym na wyspie Hokkaido. „Dane te mogą być punktem odniesienia dla każdego, kto prowadzi badania nad genomem uzyskanym ze szczątków ludzi żyjących w starożytności” – powiedział w rozmowie z dziennikiem „Ahashi Simbun” Hideaki Kanzawa.
Opracowane przez zespół z Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki metody mają być pomocne przy badaniu szczątków dawnych mieszkańców Azji i Europy.
Rezultaty eksperymentu okazały się być równie dokładne, jak te przeprowadzane na materiale pobranym od osób żyjących. To dzięki doskonale zachowanym śladom kodu genetycznego, pobranym z zęba zmarłej przed tysiącami lat kobiety.
Przy użyciu kodu białkowego udało się również zrekonstruować twarz przodkini obecnych Japończyków. Według ustaleń zespołu badawczego miała ona brązowe oczy, ciemną karnację, kręcone włosy i piegi.
Otrzymane przez naukowców dane wskazują, że kobieta stosowała dietę bogatą w tłuszcz, a jej organizm był przystosowany do przyjmowania sporych ilości alkoholu.
Wysoka tolerancja na tłuszcz – według naukowców – to wynik mutacji genetycznej, typowej dla członków kultury Jomon, do której należała kobieta. Dzięki temu mogła ona odżywiać się głównie mięsem dużych zwierząt morskich, na które polowała w grupie wraz innymi ówczesnymi mieszkańcami Hokkaido. Chodzi między innymi o foki czy lwy morskie.
Jak twierdzą autorzy rekonstrukcji, spora część DNA kobiety pokrywa się z takim, jakim charakteryzują się dzisiejsi mieszkańcy koła podbiegunowego. Sporo podobieństw można wyróżnić również w DNA Koreańczyków, Filipińczyków i rdzennych mieszkańców Tajwanu.
Wcześniejsze ustalenia archeologów wskazują na dość wysoki stopień rozwinięcia starożytnej kultury. Członkowie plemion żyjących na Hokkaido, w okresie dominacji Jomon, często zajmowali się garncarstwem. Dokumentowali również swoje życie w formie obrazkowej.
Nie trudnili się jednak rolnictwem, które w tamtym okresie stawało się coraz popularniejsze na terenie Chin. Wykopaliska prowadzone na cmentarzyskach wskazują również na dość brutalne rytuały ówczesnych ludów. Według naukowców młodzi mężczyźni często tracili zęby, które mogły być im zwyczajowo wyrywane w okresie osiągnięcia dojrzałości.