Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Chińska rządowa agencja informacyjna Xinhua potwierdziła, że rakieta Hyperbola-1 wystartowała w czwartek z bazy Jiuquan na północnym zachodzie kraju
Rakieta zbudowana przez przedsiębiorstwo iSpace wyniosła na swoim pokładzie siedem różnych ładunków, m.in. dwa mikrosatelity, samochód SUV oraz pustą butelkę chińskiego narodowego trunku baijiu.
Jeden z dwóch satelitów jest przeznaczony dla Pekińskiego Uniwersytetu Technicznego. Drugi ma służyć jako satelita pomocniczy dla Chińskiego Ośrodka Techniki Lotniczej i Astronautyki.
Mikrosatelity są mniej więcej wielkości pudełka po butach i służą do monitorowania pogody czy stanu upraw rolnych. Urządzenia pozostaną na orbicie, podczas gdy reszta ładunku spłonie w kontrolowanym wejściu do ziemskiej atmosfery.
„Mająca 20 m rakieta Hyperbola-1 osiągnęła orbitę okołoziemską wynoszącą 300 km” – poinformowali przedstawiciele firmy za pośrednictwem portalu WeChat. Start-up nie chciał udzielić jednak informacji na temat kosztów przedsięwzięcia, ale wiadomo, że było ono sponsorowane przez chińskiego producenta samochodów – Chang’an.
Sukces pierwszej prywatnej firmy z Chin, której udało się skonstruować i wysłać rakietę na orbitę, jest kolejnym krokiem Pekinu w kosmicznym wyścigu. W samych Chinach konkurencja w tej branży jest duża. Jak podaje agencja Reuters, w Państwie Środka w ostatnich latach do rywalizacji dołączyły dziesiątki firm.
Podobne przedsięwzięcia w ubiegłym roku podjęły dwie inne firmy prywatne. Start rakiety firmy LandSpace zakończył się kompletna porażką. Lepiej było w przypadku rakiety firmy OneSpace, ale pojazd wykonał tylko lot suborbitalny (czyli taki, w trakcie którego rakieta dociera do przestrzeni kosmicznej, ale trajektoria jej lotu przecina ziemską atmosferę). Dopiero Hyperbola-1 zdołała osiągnąć pełną orbitę okołoziemską.
Doświadczenie chińskich firm jest mniejsze niż amerykańskiej konkurencji. Dopiero w 2014 r. władze w Pekinie zezwoliły prywatnym firmom na budowanie rakiet. Firma iSpace zamierza zbudować pięć rakiet typu Hyperbola-1, a jej kierownictwo liczy, że w 2021 r. uda się wystrzelić rakietę Hyperbola-2; według planów ma to być pojazd wielokrotnego użytku, tak jak rakiety typu Falcon firmy SpaceX.
Prywatne przedsiębiorstwa z Państwa Środka nie zamierzają konkurować z amerykańskimi gigantami, które zamierzają w kosmos wysyłać ludzi. Zamiast tego, jak podaje serwis Yahoo – powołując się na wypowiedź rzeczniczki iSpace – Chińczycy chcą pracować nad umieszczaniem w przestrzeni mikrosatelitów.
Źródła: Quartz, Reuters, Yahoo