Nauka
Na tropie życia w kosmosie. Nowe odkrycie astrofizyków
02 grudnia 2024
Uruchomiona w Kenii elektrownia jest największym tego typu przedsięwzięciem na całym kontynencie i jednocześnie największą prywatną inwestycją w tym kraju
Lake Turkana Wind Power (LTWP) zlokalizowana jest na wschodnim brzegu jeziora Turkana, położonym na granicy Kenii i Etiopii, ok. 600 km na północ od Nairobi. Projekt ma przybliżyć Kenię do osiągnięcia celu zakładającego 100-procentowe wykorzystywanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, którego osiągnięcie do 2020 r. zapowiedział prezydent Kenii, Uhuru Kenyatta.
Elektrownia składa się z 365 turbin, które docelowo mają wytwarzać ok. 310 megawatów energii. Projekt pochłonął 680 mln dolarów. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem w regionie jeziora Turkana przez cały rok wieje silny wiatr znad Oceanu Indyjskiego.
Już teraz Kenia jest jednym ze światowych liderów w wytwarzaniu zielonej energii – 70 proc. całej energii pochodzi już bowiem ze źródeł odnawialnych. Jeśli chodzi o używanie źródeł geotermalnych, Kenia plasuje się na 9. miejscu na świecie.
Turbiny zostały wyprodukowane przez duńską kompanię Vestas. Na miejsce budowy przetransportowano je z oddalonego o 1,2 tys. km portu w Mombasie. W ramach projektu wyremontowano także ok. 200 km dróg, skracając tym samym czas podróży na wspomnianym dystansie z kilku dni do kilku godzin, oraz wybudowano ok. 100 km dróg między samymi turbinami.
Ostatnia z turbin została postawiona już w marcu 2017 r. Jednak problemy z finansowaniem linii przesyłowej oraz kłopoty z pozyskaniem ziemi unieruchomiły rozwój inwestycji na kolejne 18 miesięcy. Z pomocą przyszła jednak Unia Europejska; dzięki udzielonemu przez nią kredytowi w wysokości 200 mln dolarów, który wspomógł projekt dofinansowany wcześniej przez konsorcjum europejskich i afrykańskich firm, udało się z powodzeniem zakończyć inwestycję.
Projekt budowy elektrowni ma także swój wymiar społeczny. Wraz z postawieniem turbin wystartował program Wind of Change, który wspomaga społeczność hrabstwa Marsabit, na terenie którego ulokowana jest farma, w zakresie zdrowia, infrastruktury drogowej czy edukacji.
Źródła: CNN, The East African, Business Daily Africa