Pacyfik zabiera kalifornijskie wybrzeże

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Wyspa Balboa w hrabstwie Orange w Newport Beach. Kalifornia, październik 2018 r. (MARIO TAMA / GETTY IMAGES)
Przeczytanie tego artykułu zajmie około 2 minut Wzrost poziomu Oceanu Spokojnego sprawia, że Kalifornia traci części swojego terytorium. Powoli znikają plaże, a wraz z tym rośnie zagrożenie dla wielu pobliskich domów

W ciągu ostatnich stu lat poziom oceanu u wybrzeży Kalifornii wzrósł o ok. 20 cm. Według najbardziej niepokojących prognoz doo 2100 r. poziom oceanu w tym miejscu podniesie się nawet o 3 m. Z badań Kalifornijskiej Rady Ochrony Oceanów wynika, że na rosnący poziom wód w tej części Ameryki największy wpływ ma lodowiec topniejący w zachodniej części Antarktyki.

Natura atakuje milionowe inwestycje

Klify na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych narażone są na erozję. Zagrożona jest m.in. kalifornijska droga stanowa numer 1 (California State Route 1). To samo dotyczy domów przy plaży w Malibu – w roku 2100 zagrożone będą nieruchomości warte ponad 150 mld dolarów. Władze malowniczej wyspy Balboa wydały 1,8 mln dolarów na budowę muru, który ma ją uchronić przed wdzierającą się wodą.

Podstawowym sposobem na walkę z podnoszeniem się poziomu oceanów jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jednak władze Kalifornii już teraz zaczynają na własną rękę planować walkę z wodami Pacyfiku. Członkowie Komisji Wybrzeża (Coastal Commission) pracują wraz z władzami 30 miast nad „planami adaptacji” do zmieniającego się poziomu oceanu.

Kalifornia rozpoczyna walkę z wodami oceanu

Władze chcą chronić mieszkańców miast sąsiadujących z oceanem poprzez postawienie lub podwyższenie istniejących już betonowych opasek brzegowych. Koszt takiej ochrony jest jednak wysoki. Według Center for Climate Integrity budowa takich opasek dla całego stanu w ciągu 20 lat będzie kosztować podatników ponad 22 mld dolarów.

Koszt budowy betonowej bariery ochronnej o długości 1,5 km wynosi ok. 10 mln dolarów, a do tego dochodzą jeszcze koszty naprawy zniszczonych fragmentów już istniejących opasek. Trzeba również pamiętać, że budowa takich barier sprawia, że znikają plaże, a środowisko naturalne ulega przekształceniu; stany takie jak Oregon, Karolina Północna i Maine wprowadziły z tego powodu zakaz budowania tego typu infrastruktury ochronnej.

Biorąc pod uwagę, że według kalifornijskiego prawa stanowego plaże należą do wszystkich, członkowie Komisji Wybrzeża zalecają władzom miast rozważenie wszelkich alternatywnych rozwiązań. Wśród nich jest urbanistyczny „odwrót od oceanu”, jednak właściciele domów i lokalni planiści nie biorą tego rozwiązania pod uwagę.

Źródła: L.A. Times, Scientific American, documentcloud.org, opc.ca.gov

]]>
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

IN THE ARTICLES