Humanizm
Rozmowy z chorymi na demencję są trudne. Polski wynalazek je ułatwi
14 listopada 2024
44-letnia księżniczka odegrała istotną rolę orędowniczki na rzecz praw kobiet. Jednym z jej sukcesów było wprowadzenie wychowania fizycznego dla dziewcząt w szkołach
Pochodząca z rodziny królewskiej Reema bint Bandar Al Saud, z wykształcenia muzealniczka, objęła stanowisko 11. ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie. Wcześniej pracowała w sektorze prywatnym, a następnie odpowiadała za sekcję planowania i rozwoju w saudyjskim ministerstwie sportu.
44-letnia księżniczka odegrała istotną rolę orędowniczki na rzecz praw kobiet. Jednym z jej sukcesów było wprowadzenie wychowania fizycznego dla dziewcząt w saudyjskich szkołach.
Reema jest także członkinią Komisji Sportu Kobiet przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim oraz założycielką dwóch organizacji pozarządowych – fundacji Alf Khair, która zajmuje się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych Saudyjek, oraz stowarzyszenia Zahra działającego na rzecz zwiększenia świadomości w kwestii profilaktyki raka piersi.
„Księżniczka Reema rozpocznie swoją misję natychmiast, by wzmocnić historyczne partnerstwo między Arabią Saudyjską a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Fahad Nazer, rzecznik prasowy saudyjskiej ambasady w Waszyngtonie. Reema bint Bandar oficjalnie przejęła obowiązki urzędnika państwowego w ubiegłym tygodniu.
„Pani ambasador wniesie do Waszyngtonu świeże spojrzenie na dynamicznie zmieniającą się Arabię Saudyjską oraz będzie kontynuować pracę w kluczowych obszarach dla współpracy pomiędzy naszymi krajami” – dodał Fahad Nazer.
Księżniczka pracę w dyplomacji zna od podszewki. Ambasadorem w USA był jej ojciec, książę Bandar bin Sultan Al Saud. Sprawował on swoją funkcję przez 22 lata, a na emeryturę przeszedł w 2005 r. Mieszkał z rodziną w Stanach Zjednoczonych, a jego dzieci odebrały wykształcenie na amerykańskich uniwersytetach.
Reema bint Bandar, mówiąc o kwestiach wizerunku Arabii Saudyjskiej, zdradzała w wywiadach, że szczególnie zależy jej na problematyce związanej z prawami kobiet. Jako rozwódka i matka dwójki dzieci podkreślała, że jej ojczysty kraj powinien rozważyć zmiany w prawie związane ze statusem męskiego opiekuna oraz ograniczoną mobilnością Saudyjek. „Akurat ja mam rodzinę, która pozwala mi być mobilną i dynamiczną, ale rzeczywistość wielu kobiet jest zupełnie inna. A dopóki tak jest, dopóty uważam, że musimy nadal przeć do przodu” – podkreśliła.
Komentatorzy zauważają jednak, że bezpośrednim poprzednikiem Reemy bint Bandar na stanowisku ambasadora w USA był brat obecnego następcy tronu Arabii Saudyjskiej Mohammeda bin Salmana – Khalid bin Salman.
Pełnił on funkcję w czasie, gdy dziennikarz Jamal Khashoggi zginął w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w październiku 2018 r. Zmiana na tak kluczowym stanowisku w dyplomacji ma zrehabilitować opinię o Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych.
Źródła: Arabian Business, Arab News