Humanizm
Pomoc niewidomym z echolokacją. Tak dźwięk wspiera orientację
13 listopada 2024
Inicjatywa Recycle Pay została stworzona z myślą o rodzicach, których nie stać na zapewnienie dzieciom edukacji szkolnej
Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki, który ostatnio stał się także światowym synonimem ubóstwa. Ponad 90 mln Nigeryjczyków, czyli około połowa ludności kraju, żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie. Z tego powodu wielu rodziców nie stać na zapewnienie edukacji swoim dzieciom. Z danych UNICEF-u wynika, że obecnie ok. 10,5 mln dzieci w Nigerii nie chodzi do szkoły.
Pomimo ogromnych zasobów naturalnych i kapitału ludzkiego Nigeria boryka się z problemami korupcji, analfabetyzmu, a także zanieczyszczenia środowiska. Według raportu „Ocean Atlas 2017” kraj ten zajmuje 11. miejsce na świecie pod względem produkcji odpadów z tworzyw sztucznych.
Chociaż w Nigerii istnieje bezpłatny system edukacji, w którym obowiązkowa jest szkoła podstawowa, rząd nie jest w stanie zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w placówkach. W Lagos, w którym mieszka 21 mln ludzi, jest ok. 1000 szkół publicznych, które są w stanie zapewnić podstawową edukację jedynie dla 500 tys. dzieci.
W ramach walki z tymi problemami prywatna szkoła Morit International School w Lagos połączyła siły z organizacją pozarządową African Clean Up Initiative (ACI), by stworzyć projekt RecyclePay. Inicjatywa pozwala płacić za edukację plastikowymi butelkami tym rodzicom, którzy nie są w stanie pokryć szkolnych opłat.
Rodzice przynoszą zebrany plastik dwa razy w miesiącu. Ze szkoły odbiera go firma recyklingowa. Za każde 200 kg butelek nadających się do recyklingu można zarobić do 4 tys. funtów nigeryjskich (ok. 11 USD); czesne w szkołach wynosi 7,5 tys. funtów (ok. 24 USD).
Dyrektor wykonawczy ACI Alex Akhigbe twierdzi, że taki sposób działania jest korzystny dla całej społeczności. Projekt już w przyszłym roku ma łączyć szkoły i podmioty zajmujące się recyklingiem, celem zapewnienia edukacji dla 10 tys. dzieci. Jak na razie ACI realizowało swoje projekty w pięciu placówkach w Lagos, docierając do ponad tysiąca dzieci w wieku szkolnym.
Podobny projekt został uruchomiony także w Indiach. W jednej ze szkół w stanie Asam dzieci są zobowiązane przynosić 20 plastikowych odpadów tygodniowo, by móc kontynuować naukę.
Źródła: Business Insider, CNN, BBC, The Times, UNICEF, Lagos State