Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Dotychczas jedynym Polakiem, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej, był Mirosław Hermaszewski. Po niemal pół wieku kolejny nasz rodak poleci w kosmos w ramach misji realizowanej wspólnie przez Europejską oraz Amerykańską Agencję Kosmiczną. Kim jest drugi Polak w kosmosie?
Sławosz Uznański dostąpi niewątpliwego zaszczytu znalezienia się w przestrzeni kosmicznej. Polak poleci w kosmos dzięki zwiększeniu polskich nakładów na działalność Europejskiej Agencji Kosmicznej (ang. European Space Agency, ESA). Droga Uznańskiego do wygrania wyścigu była długa, a teraz czekają go dalsze przygotowania i wymagające treningi.
W listopadzie 2022 roku Uznański znalazł się na liście rezerwowej wspomnianej misji kosmicznej. Wiadomo, że misja dotyczyć będzie lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ang. International Space Station, ISS). Na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) widnieje informacja, że wybrani astronauci być może wezmą udział w przyszłych misjach na Księżyc.
Zobacz również:
Wybór Polaka do tej ekskluzywnej grupy to ogromny sukces. Sławosz Uznański musiał pokonać ponad 22 tysiące kandydatów z Europy w trwających półtora roku eliminacjach ESA. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych
czytamy na stronie POLSA
Sławosz Uznański pochodzi z Łodzi, gdzie w 2008 roku z wyróżnieniem ukończył Politechnikę Łódzką. Również w tym samym roku zdobył tytuł magistra inżyniera na Politechnice w Nantes. W 2011 roku obronił doktorat z wyróżnieniem na Uniwersytecie Aix-Marseille, również we Francji. Jego specjalizacją jest efekt promieniowania w układach elektronicznych, o czym napisał książkę. Jest także współautorem ponad 50 artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i prezentowanych na konferencjach.
Nasz astronauta jest zaangażowany w szeroko pojętą działalność związaną z przemysłem kosmicznym. Prowadził wykłady w międzynarodowych szkołach inżynierskich, dotyczące projektowania systemów kosmicznych. Organizował również warsztaty, łączące środowiska CERN i NASA oraz sektor prywatny. Był również recenzentem wielu projektów komercyjnych satelitów, takich jak pojazdy firmy ICEYE. Brał również udział w projektach związanych z polskim sektorem kosmicznym, takimi jak PW-SAT2, HyperSat i EagleEye.
Z informacji opublikowanej na portalu Interia wynika, że desygnowanie Polaka był podyktowany nie tylko jego doświadczeniem i dorobkiem naukowym. Polska Agencja Kosmiczna zwiększyła bowiem swój udział w dotowaniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ciągu trzech najbliższych lat Polska wyda na ten cel 360 mln euro. Efektem tej umowy ma być wybór Polaka do lotu w kosmos. Czy to oznacza, że rządowa agencja kupiła Polakowi bilet na ISS? Poniekąd tak, ale nie oznacza to, że Uznański został astronautą wyłącznie dzięki zwiększeniu finansowania. Trzeba pamiętać, że wcześniej dostał się na listę rezerwowych astronautów. Pieniądze, które ESA otrzyma od Polski, pozwolą na rozszerzenie misji.
Portal Interia przekazał, że trening Polaka rozpocznie się we wrześniu tego roku, a misja planowana jest w przyszłym roku. Co więcej, ESA i NASA wspólnie planują lot na Księżyc do 2025 roku, więc istnieje cień szansy, że Polak weźmie w nim udział.
W sierpniu 2023 roku Ministerstwo Rozwoju oraz amerykańska firma Axiom Space podpisały porozumienie w sprawie lotu Polaka na międzynarodową stację kosmiczną. Wspomniana firma od lat działa w przemyśle kosmicznym i odpowiada między innymi za organizację lotów na orbitę okołoziemską.
„Zgodnie z ostatnimi informacjami, lot Polaka w kosmos został potwierdzony przez polskie Ministerstwo Rozwoju. Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii Polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów” – powiedział minister Waldemar Buda.
Źródła:
1. „Polska Agencja Kosmiczna”, „Polski naukowiec – Sławosz Uznański wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA”, 2023
2. Jakub Szczepański, „Interia”, „Polski astronauta poleci w kosmos. Wiemy, kto to będzie”, 2023
Może cię również zainteresować: