Nauka
Roboty sprzątające AI i ChatGPT. Sztuczna inteligencja na co dzień
20 listopada 2024
Pracoholizm staje się poważnym problemem na skalę światową. Jego objawy są do siebie zbliżone bez względu na kraj, kontynent czy kulturę. Dlaczego praca staje się dla nas problemem?
Zespół naukowców pod kierownictwem dr Edyty Charzyńskiej oraz dr Pawła Atroszko z Uniwersytetu Gdańskiego zakończył pierwszy etap badania nad podejściem do pracy. Badacze zebrali dane z ankiet, które wypełniło ponad 30 tys. osób z 88 krajów.
Uzależnienie od pracy stanowi jedno z kluczowych wyzwań psychologii organizacji oraz zdrowia publicznego w XXI wieku. Wstępne wyniki naszych badań sugerują, że jest to problem o uniwersalnym charakterze, manifestujący się w podobny sposób we wszystkich regionach świata – począwszy od Stanów Zjednoczonych, poprzez […]kraje Ameryki Południowej, Afrykę, Europę, Bliski i Daleki Wschód, aż po Nową Zelandię […]
– stwierdziła Charzyńska.
Zobacz też:
Pracoholizm nie jest jedynym kompulsywnym zachowaniem, które dotyka współczesne społeczeństwo. Jest nim między innymi bezustanne używanie portali społecznościowych, ale zjawisko to jest różne dla poszczególnych kultur. Objawy uzależnienia od pracy są u wszystkich w zasadzie takie same. Polscy badacze doszli do takich wniosków dzięki opracowaniu odpowiednich pytań diagnostycznych do ankiety. Zagadnienia musiały być takie same dla wszystkich i podobnie interpretowane przez każdego ankietowanego.
To ma ogromne znaczenie dla dalszych analiz, gdyż jednym z głównych celów projektu jest zrozumienie, w jaki sposób czynniki o charakterze makroekonomicznym (takie jak sytuacja socjoekonomiczna kraju czy polityka dotycząca rynku pracy) wpływają na to uzależnienie. Nasze zainteresowanie obejmuje również badanie interakcji między czynnikami makro a czynnikami na poziomie mezo (np. kultura organizacyjna w konkretnej firmie) i mikro (np. osobowość)
– wyjaśnił Atroszko.
W ocenie polskich naukowców ich analiza jest najszerzej zakrojonym badaniem nad uzależnieniem od pracy. Fakt, że objęło ono aż 88 krajów, sprawia, że naukowcy mogą odnieść wyniki do ogółu populacji, a nie tylko do danego kraju. Liderzy projektu podkreślają, że wyniki mogą stanowić podstawę do opracowania rekomendacji dla rządów dotyczących warunków pracy. Celem jest minimalizowanie kosztów związanych z ochroną zdrowia, aspektami społecznymi i ekonomicznymi związanymi z uzależnieniem od pracy oraz jego wpływami na zdrowie i produktywność.
Kolejnym krokiem polskich naukowców są pogłębione badania, które mają pomóc w uznaniu pracoholizmu jako problemu zdrowotnego. Etap ten polega na czterokrotnym badaniu tych samych uczestników. Każdy z nich będzie musiał odpowiadać na pytania opracowane przez polskich uczonych co trzy miesiące.
Badacze mają na celu zrozumienie dynamiki rozwoju uzależnienia od pracy, ze szczególnym naciskiem na pogłębienie wiedzy dotyczącej potencjalnego negatywnego wpływu tego nałogu na zdrowie, funkcjonowanie oraz produktywność.
W badaniu mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, które są aktywne zawodowo. Respondenci, którzy uzupełnią ankietę we wszystkich czterech etapach, będą kwalifikowani do losowania nagród w postaci kart podarunkowych o wartości 200 zł każda, a także otrzymają wartościowe informacje zwrotne. Termin ważności ankiety upływa pod koniec grudnia.
Globalne badania dotyczące uzależnienia od pracy, znane jako „Global Research on Work Addiction”, są przeprowadzane w ramach projektu zatytułowanego „Rola czynników makro, mezo i mikro w uzależnieniu od pracy i związanych z nim problemach zdrowotnych”. Projekt ten otrzymuje wsparcie finansowe od Narodowego Centrum Nauki.
To może cię również zainteresować: