Prawda i Dobro
Piekło na Karaibach. Kraj w rękach gangsterów
20 stycznia 2025
Film „Good Day” w reżyserii Michała Nowakowskiego zdobył nagrodę „Best Educational Film” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Edukacyjnych w Helsinkach. To sukces ekipy i całego Holistic Think Tank, mówi dyrektor zarządzajaca HTT, dr Justyna Kopczyńska.
Dla HTT nagroda ta jest ważna, ponieważ to właśnie fiński system edukacji jest stawiany za przykład najskuteczniejszego na świecie. Film wyreżyserowany przez Ivo Krankowskiego jest pierwszą produkcją polskiego Think Tanku.
Autorzy obrazu chcieli pokazać bogactwo doświadczeń edukacyjnych na świecie oraz ogólną potrzebę rewolucyjnych zmian w podejściu do nauczania, kierujących się wartościami holistycznymi i humanistycznymi. Twórcy pracowali nad materiałem zebranym przez ekipę Ivo Krankowskiego w siedmiu krajach w najodleglejszych zakątkach świata. Przedstawiona w materiale różnorodność ról, jakie szkoła odgrywa w życiu uczniów i ich rodzin na globalną skalę, podkreśla pilną potrzebę przemyślenia podejścia do edukacji na poziomie szkół podstawowych. W tym kontekście kierunek dojrzałego, interdyscyplinarnego programu nauczania staje się nieodzowny.
Zobacz też:
Sukces ten nie byłby możliwy bez ekipy filmowej stojącej za tym inspirującym filmem. Wyrazy szczerego uznania należą się reżyserowi Michałowi Nowakowskiemu, reżyserowi zdjęć Ivo Krankowskiemu, Katarzynie Leśniak odpowiedzialnej za montaż produkcji, Łukaszowi Zarębskiemu, który był koordynatorem projektu, oraz szefowi postprodukcji, Piotrowi Czyżowskiemu.
Darczyńcą była Grupa Cavatina – jesteśmy wdzięczni, że dzięki Waszemu wsparciu możemy realizować naszą misję. Przede wszystkim jednak dziękujemy uczniom i nauczycielom z wielu krajów świata, którzy wystąpili w naszym filmie, szczerze i wzruszająco opowiadając o swojej codzienności edukacyjnej i szkole, o jakiej marzą
– czytamy w opisie produkcji na YouTubie.
Jesteśmy bardzo dumni, że nasz film »Good Day« otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu edukacyjnego 2023 roku. To dla nas wielka sprawa, że film bazujący na badaniach, które HTT prowadziło w dziewiętnastu szkołach w dziesięciu krajach na świecie, podbił serca widzów. Jesteśmy szczęśliwi, że nasza idea interdyscyplinarnego przedmiotu szkolnego i nauczania opartego na wartościach humanistycznych pójdzie w świat i zyska szersze grono odbiorców
– podkreśliła dr Justyna Kopczyńska.
Dla HTT był to pierwszy festiwal. Twórcy dokumentu w przyszłym roku chcą pokazać swoje dzieło szerszej publiczności. W ten celu mają zamiar zgłosić się na kolejne festiwale, żeby jak najwięcej osób usłyszało o ideach zmian w edukacji, które propagują.
To autorska koncepcja pedagogiczna, której głównym celem jest rewolucyjna zmiana sposobu nauczania w szkołach podstawowych na świecie. Przedmiot ten realizowany jest poprzez wprowadzenie holistycznego podejścia, które kształtuje i wzmacnia wartości humanistyczne uczniów w trakcie prowadzenia lekcji przedmiotowych.
Dzięki IDS, przedmioty takie jak matematyka, historia czy chemia będą nauczane w spójny, zintegrowany sposób, mający na celu przygotowanie młodych ludzi do życia w zmieniającym się świecie. Celem jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także rozwijanie umiejętności współpracy, krytycznego myślenia oraz dostarczanie narzędzi niezbędnych do odnalezienia szczęścia i spełnienia w dorosłym życiu.
Wprowadzenie Interdyscyplinarnego Przedmiotu Szkolnego do programu nauczania przyczyni się do rewolucyjnej zmiany roli szkoły. Zamiast pełnić jedynie funkcję przekazywania informacji w hierarchicznej relacji nauczyciel-uczeń, szkoła stanie się miejscem, w którym sprzyja się indywidualnemu rozwojowi każdego podopiecznego. W atmosferze współpracy, zaufania i szacunku do drugiego człowieka dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności, które są kluczowe dla ich dalszego rozwoju.
Film jest dostępny na YouTube: