Nauka
Zjawiska astronomiczne w 2025. Będzie można zobaczyć je gołym okiem
03 stycznia 2025
Wnioski z przeprowadzonych niedawno badań nie napawają optymizmem. Okazuje się, że zasobność portfela odgrywa dużą rolę w budowaniu relacji. Niemal jedna trzecia osób urodzonych po 1980 roku wstydzi się tego, że zarabia mniej od swoich przyjaciół. Prowadzi to do zaciągania długów lub utraty znajomych.
Z badań wynika, że 36 proc. pokolenia Y (milenialsi) i Z (zoomerzy) kształtuje więzi z innymi na podstawie statusu finansowego. Pieniądze wpływają na zawieranie nowych znajomości – wynika z ankiety online, przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych przez firmę Qualtrics.
Naukowcy przyjmują, że milenialsi to osoby urodzone w latach 1980–1997, zaś zoomerzy przychodzili na świat między 1997 a 2012 rokiem. Pokolenia te były świadkami przemian społecznych, ekonomicznych i technologicznych. Popularność komputerów i smartfonów, internet, media społecznościowe, sztuczna inteligencja (AI) wpłynęły na sposoby porozumiewania się i budowania relacji. Niestety globalizacja i rozwój w wielu przypadkach doprowadziły do pogłębienia nierówności społecznych.
Badania wskazują, że osoby z pokoleń Y i Z wstydzą się mówić bliskim o swojej sytuacji materialnej. Są nawet gotowe kłamać i brać pożyczki, byle tylko dorównać przyjaciołom, którzy zarabiają więcej. To już duży problem.
Według badań trzydzieści sześć procent ankietowanych z generacji Y i Z ma bogatszego przyjaciela, któremu chce dorównać. Osiemdziesiąt osiem procent milenialsów i osiemdziesiąt procent zoomerów deklaruje, że zaciągnęło przez to długi.
Ankietowani wskazali główne przyczyny nadmiernych wydatków przy zamożniejszych znajomych. Są nimi posiłki poza domem, wieczorne spotkania, wycieczki, imprezy, zakupy i wizyty w salonach urody.
Dlaczego młodzi respondenci wydają pieniądze, których nie mają? Trzydzieści dwa procent osób z pokolenia Y i trzydzieści jeden procent z generacji Z tłumaczy, że nie chce czuć się gorsza i odtrącana przez zasobniejszych przyjaciół. Niemal jedna trzecia ankietowanych deklaruje, że podoba im się styl życia ich znajomych i chcą prowadzić podobny. Podobna liczba badanych chce zadowolić zamożniejszych kolegów i po prostu nie potrafi im odmówić.
Zobacz też:
Wielu młodych Amerykanów (36 proc. milenialsów i 47 proc. zoomerów) rozważa zakończenie relacji z powodu rozrzutności znajomych. Dwadzieścia dziewięć procent osób z pokolenia Y i trzydzieści pięć procent. „zetek” woli mieć przyjaciół o podobnym statusie finansowym.
„Problem pojawia się, gdy kończymy relację z powodu niewłaściwych nawyków związanych z wydatkami. Szczera rozmowa o finansach z zamożniejszymi znajomymi może pomóc złagodzić stres związany z pieniędzmi”
– komentuje Courtney Alev z Credit Karma, firmy zlecającej badanie.
Dwadzieścia sześć procent milenialsów utrzymuje swoje dochody i zadłużenie w tajemnicy przed bliskimi, bo chce uniknąć zakłopotania, krytyki i osądu.
„Gdy czujesz presję, aby nadążyć za stylem życia znajomego, zacznij od szczerej rozmowy na temat swojej sytuacji finansowej. Pomówcie o wzajemnych oczekiwaniach. Może to pomóc w ograniczeniu nadmiernych wydatków”
– przekonuje Alev.
Polecamy:
Na zawieranie przyjaźni powinny mieć wpływ wspólne zainteresowania i pasje, wzajemna sympatia oraz zaufanie. Wyniki ankiety pokazują jednak, że dla wielu osób z młodego pokolenia w doborze znajomych kluczowa staje się sytuacja materialna. Powinno rodzić to w społeczeństwie niepokój.
Jak zaradzić temu problemowi? Najlepszym sposobem może być zmniejszanie nierówności społecznych i odpowiednia edukacja. Szkoła ucząca szczerości, współpracy, dzielenia się z innymi swoimi ideami i otwartego wyrażania siebie, może uświadomić młodzieży, że nie warto udawać kogoś, kim się nie jest.
Optymizmem może napawać fakt, że nie wszyscy młodzi ludzie stawiają pieniądze ponad przyjaźń. Dlatego trend, który pokazuje ankieta, można jeszcze odwrócić w kolejnych pokoleniach.
Badania przeprowadzono między 7 a 9 czerwca 2023 r. wśród 1005 osób powyżej 18 roku życia.
Dowiedz się więcej:
Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie holistic.news.
Źródło: Credit Karma