Nauka
Technologia wodorowa na morzach. Yamaha tworzy silniki przyszłości
20 listopada 2024
Niepokojącym zjawiskiem zajęli się naukowcy. Wyniki ich badań nie dają jednak powodów do optymizmu
Niepokojącym zjawiskiem zajęli się naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Richmond w Wielkiej Brytanii i z Uniwersytetu Sztokholmskiego. W publikacji w internetowym magazynie naukowym „Nature, Ecology and Evolution” podkreślili, że tak dramatyczna sytuacja wynika z działalności człowieka. Jak szacują, gdyby nie ludzie, rośliny wymierałyby 500 razy wolniej.
Co więcej, w ciągu ostatnich 250 lat wyginęło w sumie 217 gatunków ssaków, płazów i ptaków. To ponad dwa razy mniej niż liczba utraconych roślin.
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące ponad 1200 wymarłych gatunków. Nie udało się jednak znaleźć czynnika – genetycznego lub ewolucyjnego – który tłumaczyłby różnicę w szybkości ich wymierania.
Wiadomo natomiast, że utraciliśmy głównie rośliny rosnące w miejscach, w których człowiek pozyskuje surowce – czyli np. w lasach tropikalnych, wycinanych masowo pod produkcję oleju palmowego.
Z badań naukowców wynika jednak również, że niektóre gatunki, kiedyś uznane za wymarłe, wciąż istnieją. Jest to chociażby krokus chilijski – drobny, niebiesko-biały kwiat.
„Rośliny stanowią podstawę i zapewniają kluczowe zasoby dla światowych ekosystemów. Jednak znaczna część wysiłków zmierzających do oszacowania utraty różnorodności gatunkowej na Ziemi koncentruje się na gatunkach charyzmatycznych, takich jak ssaki i ptaki” – tłumaczył w rozmowie z portalem IFLScience Rob Salguero-Gómez, członek komitetu Brytyjskiego Towarzystwa Ekologicznego.
„Zrozumienie, jak wiele, gdzie i jak giną gatunki roślin, ma ogromne znaczenie nie tylko dla ekologów, ale także dla całego społeczeństwa” – dodał.
Warto pamiętać, że wymieranie roślin może prowadzić do wyginięcia kolejnych organizmów – np. owadów, które żywią się nimi i składają w nich jaja.
Badanie opublikowane w „Nature, Ecology and Evolution” potwierdza dane z raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu. Na zlecenie ONZ zespół 145 naukowców z 50 krajów opisał obecny stan środowiska i wizje jego przyszłości. Wyliczono, że zagrożonych wyginięciem jest około milion gatunków zwierząt, roślin i owadów.